Jak je to s vejcem v Evropě
V současné době lidé v Evropě přestávají kvůli otřesným podmínkám chovu kupovat vejce nosnic v klecích. Řadě spotřebitelů dochází, že vejce od stresované, špatně živené slepice asi moc neprospěje jejich zdraví. Na tento trend zareagovaly velké obchodní společnosti, jako jsou super/hypermarkety a některé cateringové společnosti přestávají z vlastní iniciativy klecová vejce prodávat. Tak například v Rakousku a Nizozemí nenaleznete v obchodních řetězcích klecová vejce. Ve Velké Británii – tam pět velkých supermarketů (jako je např. Waitrose a Marks & Spencer) přestalo klecová vejce prodávat a některé z nich ani klecová vejce nepoužívají při výrobě svých výrobků. Ve Švédsku je 50 procent produkce vajec z neklecových systémů, v Dánsku 40 procent. V Belgii se k pěti supermarketům přidal dokonce i řetězec rychlého občerstvení McDonald´s a v Německu se klecových vajec zřekly 2 diskontní prodejny - Lidl a Aldi.

EUROBAROMETER ukazuje, že 58 % respondentů v průzkumu označovalo welfare slepic/nosnic jako velmi špatný. A 78 % respondentů uvedlo, že stav welfare slepic je nedostatečný až velmi špatný. 

Co je to za vejce?
U nás přes 90 % slepic chovaných v zemědělském sektoru žije v klecích, které poskytují jedné slepici plochu menší než velikost papíru formátu A4 a znemožňují přirozený způsob chování slepice jako je hrabání a hledání si potravy, snášení vejce do hnízda, hřadování, popelení, protahování si křídel a celé páteře. A jak poznáte v obchodě, z jakého chovu pochází vejce? Nedívejte se na idylické obrázky na obalu, ale přečtete si pečlivě kód vajec.

0 – vejce z ekologického zemědělství – chov zcela respektující přirozené potřeby nosnic
1 – vejce nosnic ve volném výběhu  – v hale s podestýlkou a možností výběhu
2 – vejce nosnic v halách – v hale s podestýlkou bez přístupu ven
3 – vejce nosnic v klecích


Od tří do deseti korun za vejce v Čechách
U nás si můžete dnes v některých supermarketech zakoupit vejce, která nepocházejí z klecových chovů, a biovejce především v malých specializovaných prodejnách se zdravou výživou.

Průměrná roční spotřeba vajec se dle Ministerstva zemědělství ČR pohybuje kolem 220 kusů na osobu.

A jaké jsou ceny? (údaje z pražských obchodů dne 11.1. 2008): Vejce z klecových chovů se dle velikosti a kvality pohybují od 3 Kč do 4,80 Kč, vejce z chovu na podestýlce 4,80 Kč a biovejce 9,60 Kč (velikost M) a 10,50 Kč (velikost L). Vyšší cena biovejce odráží daleko vyšší náklady na chov, kdy například krmivo je 2 až 3x dražší a je zde vysoký podíl ruční práce. To by však mělo zaručit vyšší kvalitu. Studie „Je bio skutečně lepší?“ Dr. Alberty Velimirova z „Institutu Ludwiga Boltzmanna“ a výzkumníka v oblasti rizik Dr. Wernera Millera prokázala, že biovejce mají vyšší výživově-fyziologickou kvalitu, tzn. vyšší obsah lecitinu, tuků a karotenoidů, vejce slepic z volného chovu mají výrazně nižší P-hodnoty, kterými se měří stres slepic z klecového chovu, vejce ekologicky krmených slepic jsou těžší, váha žloutku je výrazně vyšší.


Řada z vás však možná vejce vůbec nechcete jíst, nebo jste se tak rozhodli po zhlédnutí videa. Právě pro vás připravujeme doporučení, jak je nahrazovat při vaření. 

Jaká vejce kupujete vy? Koupila byste i dražší vejce, abyste podpořila zákaz chovu slepic v klecích? Kolik byste byla ještě ochotná za vejce zaplatit? Kolik vajec za měsíc spotřebujete? Jíte vůbec vejce?

Zdroj: www.biospotrebitel.czSpolečnost pro zvířata, CIWF Compassion in world farming,  

Video pro otrlé - nedívejte se na ně, pokud nemůžete žít bez vajec.

 

 

Soutěž: Tartuffe

Reklama