eat

Nedávno jste dostaly možnost položit otázku poradkyni pro dětskou výživu. Nečastěji vás zajímalo, co dělat, když dítě odmítá jíst nějakou potravinu. Pokud jste se obávala, že se na vaši otázku nedostane, máme pro vás dobrou zprávu - zodpovězeny byly všechny. Ale protože odpovědi byly poněkud obsáhlé, budeme je průběžně zveřejňovat v několika článcích. S výživou dětí vám radí dětská nutriční terapetka Dorka Toulcová.

První otázku položila čtenářka s nickem Katýsek, která napsala: „Mám jedenáctiletého syna. Od malinka nechtěl více jídel ochutnávat. Zašlo to tak daleko, že dodnes nejí žádné ovoce, žádnou zeleninu, z jídel jí pouze 2 druhy sýru, 1 druh salámu, máslo jen na chlebu, maso pouze kuřecí, a to asi na 3 způsoby, omáčky žádné. Prostě se stravuje pořád stejně. Dlouho jsem vařila a pekla dva druhy jídel, aby se najedl, ale máme 20měsíční holčičku a už se to nedá dělat. Malá jí všechno - sama ochutnává. Byla jsem se synem u psycholožky, poradila, ať ho nechám o hladu. Syn vydržel 3 dny o vodě a stejně nic neochutnal. Paní doktorka mně říká, že vypadá dobře, tak to nemám řešit. Já si přesto myslím, že mu musí vitaminy chybět. Zajímá mě Váš názor, protože můj syn je opravdu rarita. Stejné je to i s pitím.“

Podobný problém řeší i další maminky. Čtenářka Jiti píše: „Mám tříletého syna. Myslím, že jí velice málo, všechno jen ochutná, nic nedojí. Často oběd ani neochutná. Jediné, co sní, jsou sladkosti a mléčné výrobky. Taky mívá problémy se stolicí, nechce chodit na záchod a potom mívá zácpy. Nechci jej nutit násilím do jídla, ale jak to mám udělat, aby jedl trochu normálně?“

 A přidává se Radula55: „Nedávno jsem četla v časopise, že v dnešní době  je spoustu vybíravých dětí, co se jídla týče. Já jsem také toho názoru a ráda bych tomu se svým dítětem předešla. Jak postupovat, když dítě odmítá více jídel? Nechat ho vyhladovět a pak mu ho znovu nabídnout? Neumím si představit nechat dvouleté dítě půl dne hlady.“

Co radí odbornice?

Dětem nabízíme, jdeme jim příkladem, pozitivně se na jídlo tváříme, bereme je na nákupy, dáváme jim ochutnat a jídlo s nimi připravujeme. Snažíme se formou hry, aby dítě co nejvíce ochutnávalo, a moc ho za to chválíme. Jídlo je denní potřeba, nikoli forma výhrůžek, či naopak odměn. Prostě jíme, často a dobře, abychom mohli žít. Nedělejme z toho vědu, je to samozřejmost a děti to vycítí a budou to brát také tak. Pokud vypadá dítě dobře, snažte se o pestrost alespoň po troškách, rozhodně netrapte dítě hladem ani na něho nevyvíjejte jakýkoliv nátlak.

Dítě by se mělo podílet na nákupech potravin a přípravě jídel. Dobrá je škola vaření, se kterou mám výborné zkušenosti. Po absolvování kurzů mají  děti výrazně lepší vztah ke stravování. Dále je možné ho vzdělat v tom, jaký má vliv strava na chod a vývoj organizmu, na psychiku. Celkově je dobré znát to, co naše tělo potřebuje. „Vitaminy“ do něho dostanete formou nápojů, které vám velice pomohou. Čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny ředěné vodou, koktejly z acidofilního mléka… Snažte se již nedoslazovat. Případně ze začátku a snižovat dávky. Dosladit medem a nebo glukopurem. Maximálně lžíci od každého denně.

Dítě sledujeme, zdali „prosperuje“, vypadá a cítí se dobře. Jí pestrou a kvalitní stravu. To je to důležité, co by měly maminky znát! Které potraviny jsou dobré a které ne. Také jak je vhodně kombinovat. Navštivte vzdělávání formou kurzů a seminářů pro maminky a babičky. :-)

Pokud je situace z Vašeho pohledu neúnosná, domluvte si individuální konzultaci v poradně. Kontakt na školu vaření či vzdělávací kurzy a semináře se také lze dozvědět v redakci žena-in.cz.