„Já o Honzíka strach nemám. Vím, jak jsme ho vychovali a drogy je to poslední, co by ho zajímalo!“ řekla skálopevně přesvědčená maminka na třídní schůzce, kde paní učitelka informovala, že se na škole v hojném množství kouří marihuana.

A právě tato jistota, toto přesvědčení, že MOJE dítě by NIKDY drogy nebralo, může zaslepit, skrýt první varovné signály. Rodiče by totiž nikdy neměli spoléhat jen a pouze na výchovu. Můžete své dítě vychovávat sebelíp, ale ve chvíli, kdy se chytí party, či se zamiluje do dívky v podobě „pěkného kvítka“, výchova jde stranou.

Důkazem toho je i osud dcery paní K. z Kladna:
„Moje dcera byla skutečně poklad. Do jejích 17 let jsem neměla vůbec důvod ji kárat, křičet na ni. Škola jí šla výtečně, mně pomáhala se vším, chodila i za babičkou den co den. Ale pak se zamilovala do jednoho chlapce. Naprosto bezhlavě, byl pro ni bohem, co řekl, bylo svaté… Dcera už neviděla to, že kouří trávu, nepracuje. Nepřemýšlela nad tím, kde bere peníze na „akce“ (jak tomu říkali), na pití, na drogy… Byla zaslepena láskou. Skončila na heroinu... a moje výchova? Ta se rozplynula v dým. Její přítel je už minulostí a dcera je v léčebně. Já skončila na lécích, odrovnaná, neschopná pracovat, vyjít z domu, usnout bez léků.“

MUDr. Petr Popov, primář Oddělení léčby závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, sám říká:
„Ve své praxi se často setkávám s rodiči dětí a dospívajících se skutečností, že jejich potomek bere drogy. Někdy je to zvědavost a touha po experimentování, uspokojovaná příležitostným sporadickým užitím psychoaktivní látky, jindy jde již o rozvinutou závislost s velmi častou, nebo dokonce pravidelnou konzumací drog…“
 

Zajímá vás, jaké drogy u našich dětí (protože ony to skutečně často jsou ještě děti) vedou?
1. Tabák
2. Alkohol
3. Marihuana
4. Extáze
5. Těkavé látky

Existuje vůbec nějaká prevence?
Ano, i když 100% jistotu nemáme nikdy. Především je důležité s dětmi o drogách mluvit. Tvářit se, že něco jako „tráva“ neexistuje, má nulový efekt. Naopak, hovořte s potomky otevřeně. Vyprávějte jim o drogách stejně jako o dalších nepříjemnostech v životě. Nevyhýbejte se tomuto tématu. Naopak, poukažte na to, co drogy mohou způsobit, kdo ze známých lidí (osobností) je bral, jaké jsou následky a důsledky. Vždy ale dbejte na to, aby vám dítě rozumělo, aby chápalo, o čem je řeč.

Možná vás i překvapí fakt, že vaše dcera (syn) ví o drogách víc než vy. Dnešní doba je drogami nasáklá a i na základních školách už děti pijí alkohol, kouří cigarety, marihuanu. V případě, že skutečně váš potomek o drogách ví hodně, naslouchejte mu, nechte ho mluvit, nechte debatu rozvinout. Ptejte se na jeho názory, zda ho láká zkusit nějakou tu drogu, ptejte se na spolužáky a kamarády, jaký oni na toto téma mají názor.

Existují prvotní příznaky, dle kterých poznáme, že naše dítě bere drogy?
I zde odpověď zní ANO. I když velikým mínusem je to, že ihned zpočátku nemusíme zaznamenat vůbec nic…

Ale pochopitelně nepotrvá dlouho a první příznaky se projeví:
(Zde prosím berte na zřetel fakt, že níže uvedené faktory nemusí rozhodně znamenat, že je právě vaše dítě závislé na drogách. Berte tyto příznaky jen jako pomocné vodítko).

- problémy ve škole: neomluvené hodiny, rapidní zhoršení prospěchu i chování
- nezájem o koníčky
- noví přátelé, parta, lidé, o kterých dítě nechce hovořit, které vám nechce představit
- změna chování: noční nespavost, výkyvy nálad, únava, skleslost, agresivita, denní spánek
- nechuť k jídlu, hubnutí
- mizení věcí z bytu, peněz

Pamatujte, že pátrání potom, zda vaše dítě bere drogy, je rovno skládání těžké mozaiky. Vy jste rodič, vy své dítě znáte a víte, jak se chová, co je normální a co už ne.
Pokud však skutečně zjistíte, že potomek drogy bere, nepanikařte! Uvědomte si, že situaci nevyřešíte hned, ani za 2, 3 dny. Sežeňte si všechny dostupné informace, buďte důslední a bez otálení se obraťte na Krizová centra.
Např.:
Palata – Denní psychoterapeutický stacionář, tel.: 257 322 366
Riaps – krizové pobyty na 5 dní, ambulantní služby, tel.: 222 586 768
Bohnice, Praha 8 – Centrum krizové intervence (zaměření od 18 let), tel.: 284 016 666

Otázky pro vás, naše ženy-in:

Přišly jste vy osobně někdy do styku s drogami?
Zkoušely jste kouřit marihuanu? A chutnala vám?
Jak byste reagovaly při zjištění, že vaše dítě kouří, pije alkohol, a není plnoleté?
Bojíte se možnosti, že vaše dítě nebo vy skončí/te na drogách?
Znáte nějaký případ, kdy dítě nebo dospělý člověk skončil na heroinu?