Když si vzpomenu na dětství, je tam táta.

Ať jsou to hry, to, že v noci vstal, aby mi namasíroval bolavé nohy, učení – až mučení, protože vždycky to mohlo být lepší, občas až dost drsné tělesné tresty, protože kázeňských malérů jsem měla ve škole vždycky mraky.

V tomhle byl vynalézavý. Nejoblíbenější byl čerstvý lískový prut, ten u nás, kvůli mně, většinou nechyběl. Dost hustej byl „bejkovec“. Několik proužků kůže s uzlíky. 

Za mé doby byly na Tv na ZŠ povinné modré trenýrky a bílé tričko, když mi nohy zdobily pruhy postupně menších a menších modřin, podle čím dál tím menších uzlíků, mohla jsem se hanbou propadnout. Taky nebylo špatné rozpletené držadlo klepačky na koberce.

Vlastně nebylo nic moc co trestat. Tu ZŠ jsem končila se samejma jedničkama a kromě vyrušování a provokování kantorů jsem až tak moc neškodila.

Až na střední jsem se občas zasekla na pivu nebo s nějakým chlapcem. Klepačka posloužila ještě v mých 18 letech.

Paradox je, že má mladší sestra nikdy nijak trestaná nebyla a dodnes má pocit, že já jsem tátův oblíbenec.

Asi jo.

Když na něj přišly chlapský pitomý léta, kdy mají pocit, že jim ujíždí poslední vlak a že brzy přijde konečná, tak si našel mladici. Se sestrou jsme byly obě vdané a měly rodiny a mamka mi chodila denně domů plakat a mluvila o sebevraždě.

Měla jsem dvě malé děti a doma jsme neměli telefon. Šla jsem do budky a bulila, celá jsem se klepala. Musela jsem projít přes ústřednu, sekretářku a bylo mi pořád hůř, vůbec jsem netušila, co mu řeknu.

Pak jsem bulila, popotahovala a koktavě se mu pokoušlela vysvětlit, že je pořád náš táta a že ho potřebujeme. Řekl mi, že si myslel, že už máme svůj život.

Je to už 17 let. Dneska spolu s mamkou tráví, jako důchodce, 10 měsíců v roce na chatě, mají spoustu nových přátel a myslím, že je rád, že nedal  na splašené hormony, ale na „milovanou dceru“.

P.S.: Moje máma je skvělá, ale znáte to. Pořád měla moc práce a táta se nám celkem ochotně věnoval, aby na ni měla čas. Abych mu nekřivdila, dělal i dost domácích prací a ještě večerně školu.

Dneska nevím, kdo z nich je lepší.

Už vidím ty hlášky o červené knihovně. :-)

I.


Děkujeme za pěkné povídání i za fotku.

Skutečně je to romantické :) Ale na tom přece není nic špatného...

redakce@zena-in.cz

Reklama