„Mladá, hezká, přitom moudrá a odvážná. Slečna, která si pamatuje svou kulturu a ochraňuje ji.“ To je Ukrajina.

Oleksandr má krásnou češtinu. A skoro se nechce věřit, že za pouhé čtyři roky, které žije v naší zemi, působí tak jiskřivě a přirozeně. Vyprávění čtyřiadvacetiletého studenta z Brna, v hájeném období státnic, připomíná gejzír fontány z nedalekého poděbradského parku. Je v něm pokora vůči svým ukrajinským kořenům, respekt vůči zemi, která mu je druhým domovem. Úsměv se mu na tváři objeví vždy, když hovoří o Ukrajině, nebo o své přítelkyni, za kterou do Poděbrad na víkend přijel. Svým šarmem vyvrací všechny předsudky, které možná u nás o Ukrajincích máme.

Jaké bylo Vaše dětství na Ukrajině?
Bylo super. Bydleli jsme s rodiči v paneláku, který měl pět pater. Vedle domu byla škola, školka. Okolí bylo krásné, hodně hřišť, měli jsme obrovský prostor pro své hry. O prázdninách už jsem v osm hodin ráno utíkal s kamarády hrát fotbal, což dneska bohužel u dětí nevidím. Ani tady, ani u nás doma.

kluk

Měli jste k sobě doma blízko, jste jako rodina provázaní i dnes?
Pocházím z Černigova, což je kompaktní, zelené město s bohatou historií. Bydleli jsme čtyři, mám ještě o pět let mladší sestru, ve dvou pokojích, takže povázaní jsme byli opravdu těsně (směje se). Později jsme se přestěhovali do rodinného domku, kde jsme každý měli své soukromí, ale stejně jsme se všichni večer sešli v obýváku a povídali si. Má sestra studuje vysokou školu v Kyjevě, takže toho má dost stejně jako já, přesto jsme v kontaktu.

Domov bývá spojený i s nějakým oblíbeným jídlem, které umí nejlépe uvařit jen maminka.
Oblíbené jídlo... možná je to banální, ale je to boršč. Ochutnal jsem ho samozřejmě i tady v Čechách a samozřejmě nebyl takový jako ten domácí, ale vůbec nebyl špatný. Chutnal mi. Jinak tady vařím sám, třeba pro přátele. A rád.

Na Ukrajině jste zdárně ukončil studium na vysoké škole a rozhodl se pokračovat v dalším vzdělávání v naší zemi. Co bylo tím hlavním impulsem? Proč jste si vybral Českou republiku a jakou pověst ona má na Ukrajině?
Na Ukrajině jsem ukončil vysokoškolské studium v oboru informatika. Pro další studium v Čechách jsem se rozhodl zejména proto, že to není daleko od mého domova a vzdělání je zde na vysoké úrovni. Česko je první zemí, kam naši jedou, když jedou do Evropy. Ukrajincům se u vás hodně líbí. Samozřejmě je u vás i vyšší životní úroveň. To je zřejmě i původ předsudků o Ukrajincích, kteří zde pracují na stavbách. Na Ukrajině by tito lidé také pracovali na stavbách, s tím rozdílem, že doma by za tu práci dostávali menší peníze.
Co se názorů našich lidí týče, samozřejmě záleží na generaci, které se ptáte. Dědečka jsem tři roky učil, aby místo Československo říkal Česká republika.

Jak probíhalo Vaše první setkání s naší zemí? Podělíte se s námi o nějakou vtipnou, počáteční potyčku s češtinou?
Českou republiku jsem nejprve navštívil v létě jako turista se skupinou, kdy jsme viděli Prahu, Český Krumlov, a začal jsem uvažovat o tom, že bych sem rád jel na delší dobu. S češtinou jsem měl a pořád mám spoustu legračních příhod. Například u holiče, od kterého jsem požadoval, aby mě ostříhal do „zatracena.“ Holič to naštěstí tenkrát pochopil a zasmáli jsme se tomu.

Měl jste u nás i nějaké negativní zkušenosti?
Negativní zkušenosti jsem tady neměl. Ano, stalo se, že jsme se s přáteli bavili ukrajinsky a bylo nám sugerováno, že tady bychom měli hovořit jen česky. Já zastávám názor, že když na poznámku, vtip reaguješ vtipem, tak se nakonec zasmějeme všichni.

Chybí Vám něco v Čechách?
Chybí mi rodina. Několikrát tu za mnou byli a moc se jim tady líbilo. Chybí mi rybaření s tátou, několikadenní túry s kamarády do přírody.

Jak jste odsud z Čech prožíval a prožíváte napjatou situaci na Ukrajině?
Bylo mi líto, že jsem tady, a ne tam, a nemůžu pro to nic konkrétního udělat. Samozřejmě kolegové a kamarádi se mě ptali, jak to u nás vypadá. Vyjadřovali nám podporu. Účastnil jsem se různých akcí na pomoc Ukrajině v Brně, přišel třeba tam mladý pár a dali tisíc korun a řekli „Pošlete to tam k vám. Prožíváme to a jsme s vámi.“ Má přítelkyně zorganizovala koncert v Poděbradech na pomoc Ukrajině. Moc si toho vážím.

kluk

A Vaše pověstná ukrajinská pohostinnost?
Bylo nás v partě čtrnáct kamarádů a vyrazili jsme zas na jednu z našich túr přes vesnici, kde bydlela babička jednoho z nás. Ač měla přes osmdesát let, přinesla nám výborný domácí chléb i mléko, všechny nás ubytovala. To bylo moc pěkný.

Existuje nějaká osobnost z Ukrajiny, která už možná není mezi námi, a přesto má pořád co říct?
Dva roky zpátky, znovu pro sebe objevuji Tarase Ševčenka. Psal hodně o naší zemi, popisoval náš národ a kulturu a hlavně problémy. Vidím, že za ty roky, co on už na světě není, nic se nezměnilo. Ty problémy jsou stejné. V dnešní době, s ohledem na poslední dění a situaci na Ukrajině, všichni jsou si vědomi toho, že problémy jsou. A pokud někdo z politické scény minulé doby slibuje, že zítra bude vše v pořádku, lidi už tomu nevěří.

Další otázka byla pro Oleksandra vyloženě výzvou, kterou si vychutnával. Usmíval se a hledal pro každou z žen ta správná slova, která by je nejlépe vystihla...

Pokud by Ukrajina a Česká republika měly představovat ženy, mít nějaké pro ně typicky charakteristické vlastnosti, jaké by ty ženy - podle Vás - byly?
Ukrajina... mladá, hezká, přitom moudrá a odvážná. Slečna, která si pamatuje svou kulturu a ochraňuje ji.
A Česká republika? Tu vidím jako krásnou, mladou, elegantní slečnu, která má svůj styl, má své manýry. (a okamžitě dodává) Ale v hezkém slova smyslu!

Obě se liší stylem a chováním, v čem jsou si podobné?
Obě dvě jsou Slovanky! (směje se)

Reklama