Když jsem spatřila tyto závěsy a rolety do dětských pokojů poprvé, hned mi bylo jasné, že nejsou produktem žádné sériové výroby, ale dílem tvořivého člověka, který má rád děti. Má cit pro jejich fantazii, přání a potřeby. A děti jsou nejen spotřebiteli, ale i spolutvůrci.

Přečtěte si rozhovor s Dagmar Krůškovou a Marií Mikešovou, které se rozhodly, že vyplní mezeru na našem trhu a budou vyrábět textilní doplňky do dětských pokojů. Závěsy a rolety, díky nimž se jejich pokojíčky stanou veselým, barevným a hlavně tvůrčím světem. Pojďte na návštěvu do světa fantazie, pohádek a her

Co vás svedlo dohromady?
Jsme takové malé rodinné duo - matka s dcerou, takže se dá říci, že toho máme hodně společného, naštěstí máme i společné zájmy. Maminka mi byla vždy velkou oporou, odmala jsem mohla kreslit, malovat a tvořivě blbnout. Podporovala mne i na výtvarné škole a stále tomu tak je. Ona taky tvoří a maluje a navíc dobře šije, což já vůbec neumím a což je v našem případě třeba. Tak se doplňujeme v dělbě práce.

Jak vás napadlo tvořit právě pro děti?
Jakmile se mi narodila dvojčata, přišel zvláštní čas na mateřské, kdy se člověk v jistém směru zastaví a začne fungovat úplně jinak, nově. A vlastně právě ty moje děti se staly počátkem našeho podnikání. Vždycky jsem ráda malovala, miluji velký formát, a brzy jsem z plátna a papíru přesedlala na hedvábí, na které maluji rozsáhlé závěsné obrazy. No a od těchto závěsů byl už jen krůček k závěsům do dětského pokoje, které jsou zajímavé, veselé, barevné a ne tak luxusní jako ty hedvábné. Vymyslela jsem svým dětem takový kapsářový závěs s barevnými plochami, našitými malými obrázky zvířat a velkým sluncem uprostřed. Rozzářilo, zútulnilo a změnilo to celý pokoj. Děti na něj taky reagovaly: do kapes schovávaly plyšáky, ukazovaly si na obrázky atd. To byl ten první moment, kdy jsem si řekla, že navrhnu lepší, funkčnější závěsy, jednodílné, dvojdílné a rolety. No a bez šikovných rukou navíc bych to vůbec nedokázala. Tak se maminka přidala a dnes spolu tvoříme malé studio.

Šijete závěsy a rolety samy, nebo máte nějakou dílnu, kde vaše nápady realizují?
Zatím se pořád rozbíháme, takže si vystačíme samy. Šijeme pořád ještě doma „na koleně“, ale u jedné zakázky do Španělska jsme přemýšlely o velkém prostoru, protože závěs měl mít téměř 4 metry na šířku. A když vezmeme v potaz, že jsme na velkou modrou plochu musely naskládat měsíc a mrakodrapy, byl to velký oříšek. Šijeme samy, ale nad větším prostorem se zamýšlíme.

Kde se inspirujete?
Inspiruje mne asi všechno: příroda, zvířata, barvy, lidé. Začínala jsem květinou, zvířaty,  potom přišla inspirace pohádkami. Nápadů je celá řada, teď jsme například dokončily Vesmír s ufonem, který čeká na kvalitní nafocení (zatím jsou ukázky na našem facebooku). Já ještě stále přemýšlím nad nabídkou pro teenagery, aby si pokoj naším textilním obrazem chtěl vyzdobit i náctiletý.

Zapojujete do tvorby i své děti?
Na závěsech ne. :) Ale jednou nás maminka ze Saúdské Arábie žádala o návrh „klučičího“ závěsu pro svého synka. Tak jsem tehdy zapojila děti, ať zkouší vymyslet něco s cestami, semaforem a auty. Navrhly pěkné obrázky, možná něco z nich časem využiji. Nakonec jsme ušily závěs Semafor, který snad pěkně stíní i v těch slunných krajích.

Dáte na jejich nápady a přání?
To víte, že naslouchám. Děti mají fantazii, kterou se můžete inspirovat. Někdy se nám stane, že právě děti jsou těmi, kdo určuje, jaký chtějí mít pokojíček, vždyť je to jejich malý svět.

Jste schopné (ochotné) zrealizovat i nápad jiného výtvarníka?
Schopnosti jsou, ale preferuji vlastní návrhy, svůj rukopis, který charakterizuje naše výrobky. Muselo by se jednat o určitou formu spolupráce, kterou si v tomto ohledu neumím zatím představit. Spíše si dovedu představit spolupráci s výrobcem nábytku či architektem.

Je o vaše bytové doplňky a obrázky zájem?
Jak jsem předeslala, stále jsme v rozběhu a stále se učíme, a to hlavně v oblasti marketingu. Mnohem více zatím šijeme do zahraničí než do Čech. Nicméně ze stávající situace máme radost a věříme, že když vytrváme, po malých krůčcích se repertoár našich zákazníků i naše nabídka rozroste. Chce to čas, trpělivost, poctivý přístup a optimismus. Já věřím, že tato práce má smysl, obohacuje totiž nejen nás – tvůrce, ale i děti.

Máte nějaké nápady do budoucna?
Vytvářet a šít naše závěsy pro malé i velké děti a taky malovat. Chci dokončit cyklus zahrad na hedvábí, ale třeba je dám i do těch dětských návrhů, ne každý má přece za okny zahradu, ne?

Foto: www.dgm-art.com

Čtete také:

Reklama