Moje dcera se měla narodit na Štědrý den, stalo se tak ale o víc než měsíc dřív, právě tento týden má 17. narozeniny. Já jsem se totiž tenkrát rozhodla, že ještě než se narodí, stihnu vytapetovat staré skříně v ložnici. Vyrazila jsem s bubnem do obchodu, koupila pár rolí tapety vyztužené do konzistence dýhy lněnými provázky, pikslu lepidla a už jsem se těšila, jak se umělecky vyřádím. 

Doma jsem tapetu nastříhala, dala máčet do vany, natřela skříně lepidlem a do večera bylo hotovo. V noci mi z té námahy ale praskla plodová voda a já jela do porodnice. A to jsem ještě neměla vymyšlené ani jméno.

Ošklivé káčátko

Ze začátku mi vůbec nepřišlo, že rodím. Nic mě nebolelo, ale doktor tvrdil, že už to za chvíli bude, a já si mnula ruce, že ten porod vůbec nic není, co ty ženské kolem toho nadělají. Pak to ale přišlo, nebudu nic popisovat, hodně z vás si to zažilo, a na svět přišla přidušená fialová hubená příšerka plná podlitin, které museli ještě kvůli bezpečnosti zlomit klíční kost. Neměla dostatečně vyvinuté plíce, takže skončila hned v inkubátoru, kde navíc zežloutla do tak krásné opálené barvy, že i cikáně z vedlejšího boxu proti ní vypadalo jako albín. Nechtěla jíst, pořád strašně brečela, a když mi ji po 14 dnech dávali domů, vážila ještě o půl kila míň, než když se narodila.b

Byla jsem z ní nešťastná, stále jsme s ní jezdili po doktorech, protože vydržela probrečet deset hodin denně. Vlastně buď spala, nebo brečela. V této intenzitě to trvalo asi tři měsíce, ale pak se z ošklivého káčátka vylouplo moc hezké mimino, které bylo sice stále trochu jiné než ostatní, ale už se s ním dalo normálně žít.

Dnes je z něj vzpurná a těžko zvladatelná slečna na hranici hyperaktivity a za posledních sedm let nám doma připravila nejednu krušnou chvilku. A já jsem dodnes přesvědčená, že nebýt těch skříní, narodila by se v termínu a možná by z ní byla hodná holka své rodině pro radost. Nemám si ale vlastně na co stěžovat, moje kamarádka, která porodila předčasně dvojčata, o jedno přišla a druhé má na vozíku.

Jak je to v ČR

Podle statistik se v České republice narodí asi 6 % dětí předčasně, to znamená dříve než v 38. týdnu těhotenství. Je to jedna z hlavních příčin novorozenecké úmrtnosti. Nedonošené děti jsou současně vystaveny většímu riziku krátkodobých a dlouhodobých komplikací, včetně zdravotního postižení a vadám růstu a mentálního vývoje.

v

Všechno o předčasně narozených dětech, jejich problémech i rizicích se můžete dozvědět z právě vyšlé knihy nakladatelství Portál Narodilo se předčasně. Není vůbec špatné se poučit a pak netápat.

Narodilo se vám taky předčasně dítě?