Asi pro žádnou maminku není příjemné, když jde zkontrolovat klidný spánek svého dítěte, a místo ležící v postýlce je nalezne chodící či stojící někde v rohu místnosti, s nepřítomným výrazem ve tváři, tak jako se to stávalo v prvních třech letech života naší dcerky i u nás. Byla náměsíčná a já jsem byla zděšená.

náměsíčnáNechápala jsem, co se děje. Nevěděla jsem, jak zareagovat, jak jí pomoci. Pamatuji si, že tyto její stavy probíhaly nejintenzívněji kolem jejích dvou, tří let. To už spávala v normální posteli a najednou se zničehonic postavila do rohu a něco nesrozumitelně mumlala.

„Vladi, Vladěnko, holčičko moje, slyšíš mě? Co je ti?“

Vůbec nás nevnímala. Kolikrát jsme ji našli třeba stát na chodbě nebo v koupelně. Kamarádka mi pak řekla, že je asi náměsíčná.

„Náměsíčná?“ vytřeštila jsem oči: „Copak to opravdu existuje?“

Dětská doktorka, které jsem se tehdy svěřila, mi to potvrdila. A odborná literatura také.

Náměsíčnictví je klasifikováno jako porucha spánku.

Je to stav porušeného vědomí, v němž jsou kombinovány fenomény spánku a bdělosti. Projevuje se tak, že jedinec, který již usnul, najednou vstane z postele a prochází se. Nebezpečné je, pokud míří na balkon nebo někam do ulic.

Náměsíčnost se vyskytuje především u dětí.

Různé studie a průzkumy ukazují na to, že 10–30% dětí mělo alespoň jednou za život náměsíčné chození. U dětí není třeba se tímto jevem příliš znepokojovat. Často vymizí tato porucha spánku sama. Rodič by ovšem měl uhlídat bezpečnost dítěte. To znamená znemožnit vstup na balkon a možnost odchodu z bytu.

Na náměsíčnost má až magický vliv měsíc a jeho fáze

Většina náměsíčnosti se projevuje výhradně v době úplňku. Pokud odchytnete své dítě na noční vycházce po bytě, pomalu ho chyťte za ruku a odveďte zpátky do postele, rozhodně ho nebuďte.  

Náměsíčnost zmizela sama

Zhruba kolem čtyř let náměsíčnost u naší dcerky zmizela a všichni jsme se konečně „v klidu“ vyspali. Když jí to dnes, coby dospělé, vypravuji, strašně se směje. Nám ale tehdy do smíchu nebylo.

zdroj: www.namesicnost.zdrave.cz

Čtěte také:

Reklama