Miluji rodinné historky. Na téma kojení koluje v naší rodině jedna obzvláště „vypečená“. Nejmladší dítě mojí skvělé babičky bylo kojeno do pěti let! Babička to při svých šesti dětech asi už příliš neřešila a je docela možné, že celý proces kojení už ani neregistrovala. Nebylo prý nijak zvláštní, když můj strýc, nyní už sám zasloužilý dědeček, přinesl židličku ke kamnům, a zatímco jeho maminka vařila oběd pro početnou rodinu, spokojeně se obsloužil v mléčném baru.
Oficiální doporučení
WHO (Světová zdravotnická organizace) a UNICEF doporučují výlučné kojení po dobu šesti měsíců a v kojení pokračovat s postupně zaváděným příkrmem do 2 let věku dítěte. Pokud se objevuje v rodině alergická zátěž, je vhodné s plným kojením pokračovat až do 7. či 8. měsíce života miminka. Samozřejmě za předpokladu, že dítě prospívá přiměřeně svému věku.
Zkušenosti z praxe:
Proč se některé děti spokojeně odstaví kolem dvanácti měsíců nebo i dříve, zatímco jiné vyžadují kojení o rok, nebo dokonce o dva roky déle? Odpověď je velmi jednoduchá. Každé dítě je jiné, každé je osobností. Některé děti pochopí, jak se obsluhuje nočník, v roce a půl, jiné s ním urputně zápasí klidně do tří let.
Existují jedinci, kteří začnou běhat v deseti měsících, jejich pomalejší kolegové v tomto období ještě sotva lezou. Některá batolata (především malé slečny) ve dvou letech plynně mluví, jiné se spokojí s pantomimou a několika nejdůležitějšími výrazy (většinou ham, mama, auto, dej apod.).
S odstavováním dítěte to není jiné, doporučení nedoporučení. Zkuste batole donutit, ať se nakojí, když o to prostě nestojí. To je asi ta jednodušší varianta. Některé děti mají naopak velice silnou potřebu sání, dotýkání a fyzické blízkosti. Užitečné je vědět, že se u dítěte mohou projevovat dosud neodhalené alergie či jiné zdravotní obtíže, kvůli kterým potřebuje být kojeno déle. Dejte svým dětem čas. Pokud byste ale kojila své větší batole s nelibostí a sebezapřením, určitě bude pro oba dva prospěšnější dítě odstavit.
Lepší je vyrovnaná a spokojená maminka než vynervovaná osoba, která se cítí být jen okénkem ve školní jídelně. Většina českých pediatrů se shodne, že v našich zeměpisných šířkách si maminky nemusí vůbec vyčítat, pokud odstavily své dítě kolem roku. I plné počáteční kojení po dobu 6 měsíců je úspěchem s velkým zdravotním přínosem. Jedním z největších problémů kojících i nekojících matek je, že jim do toho stále někdo povídá. Jednou kojíte moc dlouho a svým okolím jste označena za divnou osobu, nebo kojíte krátce, neřku-li vůbec, a jste tím pádem zařazena do škatulky sobec.
Pozitiva kojení
Neoddiskutovatelným faktem ale je, že krmení dítěte mateřským mlékem má pro jeho jedinečné, a bohužel nenapodobitelné, složení mnoho zdravotních přínosů a praktických výhod. Jak uvádí známá propagátorka kojení a primářka novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice MUDr. Magdalena Paulová, Csc.:
„Mateřské mléko je bohaté na imunologicky aktivní protilátky. Ty se podstatným způsobem účastní vývoje imunitního systému kojence. Protilátky chrání kojence především před onemocněním horních cest dýchacích, zánětem středního ucha a nemocemi zažívacího systému. Plně kojené děti proto jen vzácně onemocní průjmy. Imunitní systém novorozence je nezralý, a proto obranné látky od matky předávané při kojení chrání dítě před působením mnoha virů a bakterií. Kojené děti jsou méně často nemocné a onemocnění probíhá lehčeji než u dětí nekojených. Velmi významné je kojení ve vztahu k alergiím. V prvních šesti měsících výlučného kojení dostává kojenec v mateřském mléce vše, co potřebuje. Čiré, vodnaté mléko na začátku pití uhasí jeho žízeň. Hlad ukojí na tuky bohaté a husté zadní mléko. U zdravého dítěte se lze spolehnout, že je schopné si dobu kojení a potřebné množství potravy určit samo.“ Některé studie uvádějí, že kojené děti mají menší riziko, že onemocní diabetem, a též jsou prý méně ohroženy obezitou.
Zajímavé jsou i dosud publikované závěry ohledně kojení a jeho účinků na tlumení bolesti u novorozenců. Tým dětského lékaře R. Carbajala vyšetřoval u 180 zdravých novorozenců reakce na bolest při odběru krve. Ze 44 miminek, které byly během této procedury kojeny, neprojevovalo 80 % dětí skoro žádné známky bolesti, 16 dětí dokonce nereagovalo na bolestivý vpich vůbec.
Otázkou však zůstává, zda by podobná situace nenastala i při podání lahve s mlékem nekojenému miminku.
Velkou útěchou pro ženy, které kojit nemohou, nebo se prostě rozhodly svého potomka nekojit je, že výrobci náhradní dětské výživy se doslova předhánějí ve zdokonalování svých výrobků a v maximálním přiblížení se složením mateřskému mléku. Formule jsou obohaceny o široké spektrum vitamínů a minerálů, bílkoviny se štěpí, aby byly vhodnější pro dětský organismus, přidávají se potřebné esenciální aminokyseliny.
Posledním hitem je dodávání prebiotik a vícenenasycených mastných kyselin LC-PUFA, které jsou důležité pro optimální vývoj mozku a zraku.
A jaká je tedy optimální délka kojení?
Odborná veřejnost by v tom měla mít celkem jasno, oficiální doporučení se zakládají na přibližně 6 000 studiích, které jsou z celého světa (z USA, Kanady, Japonska atd.). Na základě všech těchto studií vyšlo doporučení kojit do 2 let. Praxe je však vždy trochu jiná, neboť každá z nás se nalézá v odlišné životní situaci. Doporučení WHO je shodné pro ČR, ale i pro méně rozvinuté země, kde je dlouhodobé kojení často nutností, aby se pokryly alespoň nejzákladnější nutriční požadavky. V tomto bodě tedy hledejte řešení, které bude vyhovovat vám i dítěti.
Pravděpodobně budete muset udělat ve svém rozhodování několik kompromisů. Než se rozhodnete, najděte si dostatek informací, a to nejen odborných, ale užitečné jsou i rady zkušených maminek, které si tímto obdobím již prošly. Pokuste si dát reálné cíle, pokud možno si zajistěte podporu rodiny.
Jak dlouho jste kojily svého potomka vy, milé ženy-in? Nebo jak dlouhou dobu hodláte kojení v budoucnu obětovat? Máte nějaké zaručené typy, jak odstavit závisláčka?
Nový komentář
Komentáře
Já jsem kojila do 7.měsíce.Co jsem začala přikrmovat,tvořilo se mi míň mléka až úplně zmizelo.Problém jsem měla jen na začátku při tvorbě mléka-bylo ho moc,takže jsem tři dny trpěla než se to upravilo.Také mě od kojení zrazovalo dost lidí,protože malá často při kojení začala brečet (ne vždy) a kroutit se.Byla jsem z toho zoufalá,trvalo to přes 5 měsíců,ale nedala jsem se a jsem ráda.I po finanční stránce jsme hodně ušetřili.
Moje známá kojila ještě ve 2 letech dítěte a kluk si došel pro stoličku a řekl:tutat plta/překlad:cucat prsa/ a dal si po jídle "gáblik".
Kojila jsem 12 měsíců. Ke konci už jen ráno. Postupně o to dcera přestala projevovat zájem, takže se mi mléka tvořilo stále méně a ráno jedla "normální" stravu. Teď je jí 13 měsíců a když jí nabídnu prso, jen se směje a bere ho jako hračku
. Rozhodně se z něj už nechce napít. Bohužel nechce ani žádné umělé mléko....
medved: kalorickou hodnotu má relativně vysokou, ale jako tekutina se v žaludku asi moc dlouho neudrží
medved: a to já si zas myslím, že dost vysokou, specielně to zadní mlíko... když jsem koukala na kalorické hodnoty UM, tak jsou to dost bomby, no a vzhledem k tomu, že děti na MM přibývají stejně jako na UM, pochybuji, že by to zvládaly z minima kalorií
spíš to bude asi o tom, že Lucka už nepovažuje MM za jídlo
Vivian: stejne to je myslim ujety....nevim jakou ma MM kalorickou hodnotu, ale rekla bych, ze moc velkou ne....lucka se rano napije, vstane z postele a mlati na dvere kuchyne, ze chce snidat
gerda: o tom je i celá jedna povídka od mého oblíbence Guye de Maupassanta... tam paní taky kojí hladovýho chlapa... ve VLAKU
stasha: já vídám kojící matky poměrně často, protože se pohybuji v místech, kde se jaksi častěji vyskytují, ale ženu, která se vysloveně exhibovala, jsem viděla jen jednou (ve srovnání s těmi stovkami ostatních, které kojí decentně).
Mně se to jeví tak, že se slečnám to kojení ekluje jaksi a priori a rozjitřelá fantazie pak i ze zahaleného prsa a matky kojící nenápadně v koutku udělá exhibicionistku vyvalující kozy na okolí.
Kudy já to chodím?
Matku kojící na veřejnosti jsem viděla jen párkrát a ani jedné nebylo vidět prsa ani kousek
Kde všichni berete ty exhibošky?
Teda takhle bouřlivou diskuzi jsem už hodně dlouho nečetla. Sama jsem matka tří dětí a všechny tři jsem kojila tak dlouho jak to šlo. Kojila jsem je samozřejmě i venku, protože hladové dítě si nedá poručit. a musím říct, že nikdo se na mě pohoršeně nedíval ani to nijak nekomentoval. Brali to jako fakt (asi je to tím, že bydlíme v menším městě než je Brno nebo Praha). Nechápu ty, kteří to odsuzují nebo nějak jinak kritizují. Pokud se to někomu nelíbí, tak ať je zalezlý doma, protože ho musí pohoršovat asi úplně všechno (to jak se dneska oblékají mladé děvčata,vulgární chování pubescentů). A ještě maličkost, v minulosti jsem byla na návštěvě ve Švýcarsku. Tam byla kojící matka v každém parku a lidé se na ni jenom usmívali. Asi je to prostě v nás a v tom jak jsme byli vychovaní. Snad jsem nikoho neurazila,ale je to můj názor za kterým si stojím. A přeji si více maminek, které se nebudou bát nebo stydět kojit na veřejnosti. Vždyť je to nejlepší pro naše děti.
4 roky kojení u druhého dítěte, 2,5 let u prvního a třetí má půl roku a zatím kojím.
Radka27: zdravím dvacetsedmičku
Rybulka: na pláži, kde je to dovoleno chodím nahoře bez
gerda: Ve stodole, ne uprostřed náměstí
a dodatečně mi napadla závěrečná scéna ze Steinbecka, z jeho Hroznů hněvu. Z té by se některé pisatelky ze zdejší diskuze asi úplně zbláznily, protože tam ve stodole kojí....mladá matka starého muže, který umírá hladem! Normálně ho kojí jako mimino. A Hrozny hněvu patří ke klasice v literatuře, ne?
kojení je supr praktická věc, nedokážu si vůbec představit, že bych měla několikrát za noc vstávat, lítat do kuchyně a ohřívat mlíko. Takhle mám malýho vedle sebe, zamrčí tak mu dám prso a on se obslouží sám. Jsem vyspaná, žádná únava z nočního vstávání. co se týče kojení na veřejnosti, já se stydím, ale nic proti němu nemám.
Rybulka: mně dnes napadlo zase, jak jsem v létě potkávala holky s vyvalenýma prsama, někde se dalo i najít tílečko
, tak, že kojící mamina vypadá určitě estetičtěji než některé co jsem potkávala - mlaďošky překypující
Včera mě napadlo, jestli tady ty vášnivé diskutérky chodíte třeba na pláži nahoře bez? Když vás tak pohoršuje kojící matka? Mně se chození nahoře bez absolutně ekluje. Narozdíl od kojení, který je prostě nutný.
Děvčata, čekala jsem teda hodně peprnou debatu. Nečekala jsem však, že se někdo bude hanlivě vyjadřovat o ženě kojící dítě na veřejnosti. Předpokládám, že ty, které měly k věci nejvíce keců, samy děti nemají a nezažily o co vlastně jde. Třeba to, že pro matku je ve chvíli hladu dítěte nějaká veřejnost těžce stranou a jde se kojit - kdekoliv. Znám matky, jejichž kojící dvojku prso lze decentně skrýt. Znám matky které mají kojící sedmičku a s tou už to jde hůř. Priorita je ale u obou stejná - Já mám dítě, já jsem za ně zodpovědná a nakojím ho.
Radka29: Nazdárek