Ráda chodím do parní lázně a na Whirlpool. Teď jsem těhotná a nevím, jestli mohu i teď. Nerada bych něco pokazila.

Parní lázeň, horké koupele, saunování apod. zvyšuje tělesnou teplotu a dochází ke zvýšenému prokrvení pohlavních orgánů a dělohy, což může zapříčinit krvácení a následně potracení plodu. Po dobu těhotenství se podobných radovánek raději zřekněte.

 

Je vhodná v těhotenství sauna?

Sauna v těhotenství není vhodná vůbec. Samozřejmě zde dochází k masivnímu prokrvování vašeho organismu. To by mohlo vést ke špinění, krvácení, možnému potratu nebo předčasnému porodu. Sauna je nežádoucí po celé těhotenství. 

Stejně tak působí na vaše tělo horká vana. Pokud v zimních měsících přesto neodoláte, s koupelí počkejte raději až po 30. t. t. Kolem termínu porodu teplá koupel nevadí.

 

Pravidelně chodím na spinning. Jak dlouho v tom můžu pokračovat v těhotenství?

Odpověď na vaši otázku není jednoznačná. Záleží na vaší tělesné kondici, na četnosti i zátěži při cvičení. Většina žen zamění pohybové aktivity z období před otěhotněním za cvičení v těhotenských kurzech v okamžiku, kdy cítí, že už zátěž nezvládají. Cvičení pro těhotné nebo plavání se cvičením v bazénu pod vedením porodní asistentky nebo fyzioterapeutky budou pro vás jistě lepším řešením. Samozřejmě také záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu.

 

Každý rok v zimě jezdíme do Alp lyžovat. Nyní mám dilema, jestli s partnerem a přáteli odjet. Jsem zdatná lyžařka.

U většiny těhotných není důvod, aby se sportovních aktivit vzdaly. Ale jde o to, jaký sport před těhotenstvím pěstovaly.

Odjezd na dovolenou na lyže byste měla v každém případě těsně před cestou konzultovat se svým gynekologem. Pokud odcestujete, měla byste být velmi opatrná a spíše se věnovat procházkám. I když jste zdatná lyžařka, všichni ostatní na sjezdovce už tak zdatní být nemusí. Nebezpečí srážky s jiným lyžařem nebo riziko pádu, a tím vyvolání předčasného porodu nebo potratu, je veliké.

Také zranění v těhotenství (zlomeniny) jsou nepříjemná komplikace.

 

Navštěvuji fitness centrum. Mohu v tom pokračovat? Mám osobní trenérku.

Nedoporučuji. Ani osobní trenér vám nemůže vždy zaručit odbornou péči. Pokud je těhotenství nekomplikované a máte-li energii, motivaci, chuť, pak je jistě tělesná aktivita prospěšná a bezpečná, ale pokud mohu doporučit, odložte návštěvy ve fitness a během těhotenství docházejte na cvičení a plavání pro těhotné.

 

Jaký sport můžu provozovat? Ráda bych se udržela v dobré kondici.
Vhodné sporty jsou plavání (pozor na koupání v přírodě, hrozí vysoké riziko infekce), jízda na kole (určete si vhodný nenáročný terén a přiměřenou délku výletu), tanec a aerobic (dostatečné přestávky a míra nasazení), kalanetika. Pravidelné procházky lze jen doporučit, a to po celou dobu těhotenství. Ideální je speciální těhotenské cvičení.

 

Ukázka z knihy: TĚHOTENSTVÍ, POROD A ŠESTINEDĚLÍ  - Nejčastěji kladené otázky a odpovědi: Magdalena Mikulandová, www.studioprozeny.cz

 

Soutěž: je