twins

Tak tahle otázka mě jako matku dvojčat opravdu zaujala. Představte si, že by se vám třeba narodilo jedno dítě bílé a druhé černé. Já vím, vám se to stát nemůže, ale čistě hypoteticky, možné by to bylo.

Ačkoli je to velice kuriózní a mnohým to zní zcela nesmyslně, na světě existuje několik případů. Ten poslední byl zaznamenán v květnu loňského roku v Dallasu, kde se narodila dnes jedenáctiměsíční dvojčata jinému otci.

Jak se může stát, že dvojčata jsou vlastně jen poloviční sourozenci, neboť mají obě odlišného otce, avšak stejnou matku?

Chyba nebo hyperovulace, ale hlavně promiskuitní matka

Za vše může tzv. hyperovulace (ovulace – uvolnění zralého vajíčka z vaječníků). Při hyperovulaci dozrává ve vaječnících více vajíček, které se uvolní a putují do dělohy. Při pohlavním styku s více než jedním partnerem pak může být každé vajíčko oplozeno spermií pocházející od jiného muže.

Děti si pak vůbec nemusí být podobné. Pravdu však odhalí až test otcovství, stejně jako u případu v Dallasu. Co tomu řekl otec (vlastně jeden z otců) a jak se situace dál vyvíjela, zdroj neuvádí.

Ale i matka v tom může být nevinně

Stejná situace může nastat díky omylu při metodách umělého oplodnění. Například v Dánsku se narodila dvojčata s odlišnými otci kvůli laboratorní chybě, při které došlo ke smíchání spermií dvou různých mužů.

A víte, že můžou být dvojčata i různě stará?

Tak z toho jsme si vždycky dělali legraci, když se nás někdo zeptal, jak jsou naše dvojčata stará. Odpověděli jsme, že jedna o měsíc dní mladší, a potutelně jsme čekali na reakci. Vůbec jsme netušili, že by to nemusel být žert. Tomuto zajímavému přírodnímu úkazu se odborně říká superfetace neboli přeoplodnění.

Dochází k němu ve chvíli, kdy žena už těhotná je. Z nějakého důvodu u ní však nedošlo k zastavení menstruačního cyklu a při ovulaci dojde k uvolnění dalšího vajíčka, které je mužskou spermií také oplodněno. V děloze pak spolu pobývají dvojčata, každé je ale jinak staré.

Co tomu říkáte?

Zdroj: multiples.about.com
www.medicalnewstoday.com
www.nowpublic.com

Reklama