Foto: Shutterstock
Aerobní zdatnost neboli kardiorespirační zdatnost je způsobilost organismu účelně přijímat, přenášet a využívat kyslík k pohybové činnosti. Zvláště to poznáme u vytrvalostních aktivit. Jde tedy hlavně o schopnost pravidelného dýchání, díky kterému můžeme mít lepší srdeční činnost, a tím i redukovat nadbytečné tuky. |
Studie zkoumala souvislosti mezi aerobní kondicí, obsahem tělesného tuku a motorickými dovednostmi u 332 dětí ve věku od 7 do 11 let. Aerobní zdatnost byla měřena testem, při kterém jsou děti sledovány speciálním přístrojem při jízdě na rotopedu, motorické dovednosti byly měřeny běžnými metodami.
Foto: Shutterstock
Klíčovým poselstvím studie je, že dítě, které má nadváhu, může mít lepší aerobní schopnosti než dítě, které nadváhu nemá a je, co se týče pohybu, šikovnější. Vědci tím chtěli upozornit, že pohyb je důležitý právě pro rozvoj motorických schopností a jako prevence nadměrného přibývání na váze. Proto bychom od něj neměli odrazovat ani neobratné děti s nadváhou, ať při tělocviku vypadají jakkoliv.
Nový komentář
Komentáře
Pamatuji, jak syn sám přišel na to, že běhat a hýbat se je zdravé. Stačilo vedle sebe dát srdce divokého králíka a toho z králíkárny. A neodsuzujte mně, že je to kruté. Na vesnici se jinak maso neobstarávalo.
Je to trošku jednostranné - přece i hubené děti mohou být nešikovné, neohrabané, a nemehla na sport.
Holt je potřeba, aby to někdo ty děti učil, hýbat se. Rozvoj motorických schopností nenastane sám od sebe, musí se to trénovat. Myslela jsem, že se to děje už od školky, a bohužel jsem zjistila, že ne. Pokud dítě nevedou k pohybu rodiče sami, tak ve školce prakticky k žádnému tělocviku nepřijde, a ve škole teď taky ne, když je to zakázané. To považuju za velikou hloupost, naopak by se měl veškerý pohyb a sport maximálně podporovat, u dětí zejména.