DSC-2921.jpg
Foto: Mohla tu být, se souhlasem Poslanecké sněmovny ČR

U každého oděvu bude uvedeno jméno oběti, datum úmrtí a způsob, kterým byla zavražděna. V případě, že byl pachatel potrestán, je uvedena také délka trestu, ke kterému byl odsouzen. Prostorem výstavy zní ukolébavky zpívané ženami v hebrejštině, arabštině, amharštině, ruštině, perštině, řečtině, němčině a nyní i češtině – poslední rozloučení s ženami a dívkami, které se už nikdy neprobudí.

„Mohla tu být je impulz k otevření debaty na závažné, ale přesto globálně opomíjené téma. Je čas ten koberec, pod který téma domácího násilí zametáme, odvalit, a to, co skrývá, nemilosrdně vymést na světlo. Jen tak můžeme něco změnit,” představuje výstavu velvyslankyně Státu Izrael v ČR Anna Azari.

641da13a8ddbablobid0.jpg
Foto: Mohla tu být, se souhlasem Poslanecké sněmovny ČR

„Ve všech zemích, kde byla tato výstava realizována, poprávu vzbudila nejen silné emoce, ale i tolik potřebnou celospolečenskou debatu. Téma žen, které zavraždil jejich partner, je nesmírně závažné a i v natolik civilizované společnosti, jako je ta naše, bohužel i aktuální. V České republice se totiž týká více jak deseti žen ročně, kdy naprosté většině případů násilných vražd žen předchází několikaleté domácí násilí, nebo stalking. Ženy i muži mají sice rovná práva, ale řada mužů v naší společnosti žije i nadále v představě, že žena je jejich majetek a objekt, který slouží k naplňování jejich přání. Což je z našeho hlediska naprosto nepřijatelné,” říká Ivana Tykač, spoluzakladatelka a ředitelka WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.

„Každá třetí žena má zkušenost s domácím nebo sexualizovaným násilím. V Česku dochází ke zhruba 12 000 případů znásilnění ročně. Tato data jsou alarmující. Výstava Mohla tu být přináší do společenské debaty důležitý emoční impulz. Šaty konkrétních obětí jsou smutným zrcadlem společnosti, aby otevřela oči hrozivým a často neřešeným důsledkům domácího násilí,“ říká poslanec Michal Zuna, člen Podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí, a předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, která nad výstavou přebrala záštitu, dodává: „Jde o téma, které bývá pohříchu často bagatelizováno a relativizováno. Doufám, že výstava Mohla tu být pomůže toto stereotypní vnímání narušit a zvýšit všeobecné povědomí o závažnosti případů násilí páchaného na ženách po celém světě."

Výstavu je možné v Poslanecké sněmovně navštívit od 21. do 31. března po předchozí domluvě s koordinátorkou výstavy Annou Teturovou (anna.teturova@top09.cz).

rreterre.jpg
Foto: Mohla tu být, se souhlasem Poslanecké sněmovny ČR

Zdroj: Tiskové materiály výstavy