5b03dad5514c8obrazek.jpg

7 generací a 4 vládnoucí rodiny

Modrá byla v dřívějších dobách barvou králů. V 17. a 18. století byl proto modrý diamant považován za jeden z nejlepších možných královských darů. Není tedy náhodou, že ho v roce 1715 po sňatku s Filipem V. jako dar od Filipín obdržela španělská královna Alžběta Parmská (nazývaná také jako Alžběta Farnese). Po její smrti diamant vlastnili její potomci – členové královských rodin ve Francii, Itálii i Rakousku. Z vzácného kamene se dodnes těšilo více jak 7 generací 4 evropských vládnoucích rodin. O existenci diamantu věděli jen jeho vlastníci, rodinní členové a vyvolení klenotníci.

5b03db7d8b0caobrazek.jpg

Modrý je jen jeden z 200 000 vytěžených diamantů

Diamant Farnese Blue byl nalezen v indickém dole Golconda, kde byl objeven také známý modrý diamant Hope. Vybroušen je do tvaru hrušky a váží 6,16 karátu. „Jedná se o tmavý šedomodrý diamant s přívlastkem fancy. Ten se dává pouze přírodně zbarveným diamantům, které mají intenzivní jasnou barvu. Výhodou výrazných barev je, že dávají kamenům vyšší hodnotu,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který s diamanty na světových burzách obchoduje již více jak 20 let. K vzácnému kameni ještě dodává: „Hodnotu tohoto diamantu nejvíce ovlivňuje jeho výjimečný původ a jeho barva. Jen jeden z 200 000 vytěžených diamantů je modrý.“

obrazek.jpg

Podle odborníků mohl být výjimečný modrý diamant prodán za částku pohybující se v rozmezí 76 až 109 milionů korun. Zájemce za něj nakonec zaplatil ještě mnohem více. V Ženevě se prodal za 6,7 milionu švýcarských franků, tedy kolem 145 milionů Kč.

Foto: Sotheby´s, Wikipedia

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit