Šátek na krku a venku 25 ºC? Podivný modrofialový flek na krku prosvítající vrstvou pudru a make-upu? Žádné tajuplné kožní onemocnění. Obyčejný cucflek!

Kdo by to neznal. Navzájem se značkovat nehezkými modročervenými skvrnami na kůži je typické pro puberťáky. V milostném opojení se to ale může stát i dospělým. Stačí dát průchod vášním a druhý den se nestačíte divit. Pak je ale dobré vědět, co na zrádný milostný cejch pomáhá.

Takzvaný cucflek vzniká intenzivním přisátím k pokožce. Při něm dochází k poškození drobných podkožních cév, vzniká výron a „poraněné“ místo zčervená. Cucflek se chová podobně jako jakýkoliv jiný hematom (modřina), kdy také dochází k poškozením podkožních cévek. Vzniká výron. Cucflek většinou zmizí až za několik týdnů.  

K „léčbě“ cucfleku se používají krémy s vitaminem K. Dermatologové také radí jako první pomoc přikládat kostky ledu, které postižené místo ochladí. Pomůže i heparinová mastička, běžně k dostání v každé lékárně. Snižuje totiž srážení krve. Naše babičky, které také bývaly mladé, znaly jednodušší recept: třít postižené místo chlebovou střídkou nebo pokapat citronovou šťávou.

Styděla byste se ve vašem věku za cucflek, nebo byste jej hrdě nosila všem na odiv jako známku manželova neutuchajícího zájmu o vaši osobu? Kdy jste naposledy objevila na krku či ve výstřihu „cejch lásky“? Jak jej lze nejlépe zakrýt?

Reklama