m

Po sněženkách a bledulích jsou modřence dalšími otužilými kytičkami, které potěší naše oči v jarních zahrádkách. Jak napovídá název, jejich květy jsou převážně modré, ale vyskytují se i v odstínech blankytné přes pastelově růžovou až po čistě bílou.

Modřence patří mezi cibuloviny, které jsou typické svými sytě modrými hrozny drobných oválných „zvonečků“ a jemnou vůní. Listy jsou tenkého šavlovitého tvaru, ale v době květu ztrácí svou pevnost a začínají polehávat, což této jarní kytičce na kráse nepřidává.  

Kde je pěstovat?

Daří se jim v úrodné, ale vápenité a spíše sušší půdě na slunci nebo v polostínu. Protože kvetou poměrně dlouho, od března až do konce dubna, vytvářejí krásný barevný kontrast k teple zbarveným cibulovinám, jako jsou narcisy a tulipány.

Často neodoláme a pár si jich utrhneme do vázičky. Na rozdíl od sněženek v ní vydrží o něco déle, kolem pěti dní, ale nejvíce jim to stejně sluší na záhonku, v trávě nebo v mechu ve větší nádobě spolu s ostatními jarními cibulovinami.

Co s nimi, až odkvetou?

Po odkvětu nechte listy zavadnout a zatáhnout, stejně jako u ostatních cibulovin. Na podzim je můžete vykopat, nechat cibulky oschnout a opět zasadit tam, kde chcete, aby vám na jaře dělaly parádu.

Zajímavost:

Věděla jste, že existují i žlutě zbarvené modřence, které prý vynikají obzvlášť nádhernou vůní? Pokud jste se s nimi někdy setkala, napište nám o tom!

Čtěte také:

Reklama