a1ad819b3f6db-modrenec-seznam.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Jak už název těchto jednoděložných rostlin z čeledi chřestovitých napovídá, jejich barva nejčastěji zahrnuje tóny modré či modrofialové. Nalezneme ale i takové druhy, které jsou růžové nebo dokonce bílé. Modřence jsou rozšířené nejen v Evropě, ale také v oblastech jihozápadní Asie a severní Afriky. Z celkových třiceti druhů modřence se u nás pak běžně vyskytují pouze čtyři (a jeden nepůvodní).

Vzhledem k tomu, že je tato rostlina poměrně nenáročná, těší nás svými neobvyklými hroznovitými květy a nedorůstá přílišných výšek, je velice častou volbou i pro začátečníky. Na zahrádkách se modřence často vyskytují v dobré společnosti narcisů a tulipánů a spokojí se jak s přímým sluncem, tak s polostínem. Spokojeni budou v dobře propustných a spíše vápenitých půdách. Pozor si v jejich případě dejte na přemokření.

Vzhledem k tomu, že modřence běžně kvetou od začátku března do května, mají už letos období svého největšího rozkvětu za sebou. Jak se o ně dále starat, aby byly stejně krásné i příští rok? Výhodou modřence je to, že skvěle odolává mrazu. Jeho cibulky se tudíž nemusí na zimu vyndávat. A co víc, každý rok jich vykvete více. Po odkvětu můžete rostlinu přihnojit kompostem, ale rozhodně byste jí neměly stříhat listy ani stonky. Z nich totiž čerpá živiny do cibulky. Rostlinu sestřihněte až tehdy, kdy budou její nadzemní části zcela seschlé. Po zhruba dvou až třech letech pak narostlé trsy rozdělte a rozesaďte.

Zdroj info: ceskestavby, jahodarnabrozany, wikipedia