5e84740a08b0eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Už dávno nejsme limitováni sluncem, světlo si uděláme třeba o půlnoci. Kdo tím ale trpí, to jsou naše biologické hodiny, protože i v 21. století je pro nás důležité pravidelné střídání světla a tmy, tedy cirkadiánní rytmus. V ideálním případě ho řídí východ a západ slunce. Ráno nás tahá z postelí jeho svit s nejvyšším podílem takzvaného modrého světla. Jeho úkolem je nabudit nás pro co nejvyšší výkon. Jak den postupuje, ubývá ho, až se se západem slunce barevné spektrum denního světla překlene do převážně červené složky. Ta naopak navozuje klid a touhu po spánku. Jenže my přijdeme domů a veškerou snahu přírody o harmonii přebijeme umělým osvětlením a moderními technologiemi, z nich modré světlo také vyzařuje. Vsugerujeme tělu, že je ještě den, a ono posune noční fyziologické funkce. Hlavně tvorbu neurohormonu melatoninu.

Ničí spánek i imunitu

Melatonin je pro nás ale velmi důležitý. Kromě toho, že koordinuje denní rytmus a spánek, ovlivňuje také krevní tlak i oběh, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin, produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, průběh stárnutí, chování i psychologické reakce.

Významnou fyziologickou funkcí tohoto druhu je tvorba neurohormonu melatoninu, který se v našem organismu účastní koordinace denních rytmů a spánku, ovlivňuje oběh krve, krevní tlak, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin, produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, průběh stárnutí, chování i psychologické reakce.

Hovoří se i o tom, že melatonin má schopnost působit preventivně proti vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby nebo rakoviny.

„Tvorba melatoninu v lidském těle začíná v přirozeném prostředí několik hodin po soumraku a s blížícím se rozedněním se postupně zastavuje. Je-li tedy člověk vystaven „modrému světlu“ ve večerních a nočních hodinách, start tvorby melatoninu v jeho organismu se oddálí, případně vůbec nemusí nastat,“ upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Jakého světla se vyvarovat?

Mezi ty nejproblematičtější patří takzvaná LED světla s vyšším podílem modré složky, hlavně ty s označením „daylight white“ případně „studená bílá“. Pozor si dávejte na zdroje s vyšší teplotou chromatičnosti (5 000 K). Pro večerní svícení volte raději teplou barvu světla „warm white“.

5e84735f24b75obrazek.png
Foto: Shutterstock

Osvětlení domácnosti však není jediným problémem. Modré světlo na nás útočí také z obrazovek počítačů, televizorů, smartphonů či tabletů. „Pro zajištění kvalitního spánku a dostatečné produkce potřebného hormonu melatoninu bychom se měli vyhnout působení modré složky světla v době, která má být určena spánku. Před spaním bychom tedy neměli používat mobil, tablet a podobná elektronická zařízení. Ani usínání u televize nepřináší spánek dobré kvality,“ doporučuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Zakázat dětem televizi, počítač nebo chytrý telefon před spaním ale není vždy snadné. Naštěstí existují možnosti, jak jejich působení alespoň zmírnit.

  • V dnešní době už existují takzvané flicker-free monitory, u nich stačí snížit jas. Nebo si možná i ve vašem počítači můžete v „nastavení“ zvolit noční osvětlení.
  • Na chytrých telefonech vás zase ochrání nespočet bezplatných aplikací, které jsou schopny modré světlo potlačovat. Stačí je nainstalovat a zadat čas, kdy vás mají připravovat na spánek.
  • Televizor zase můžete sledovat ve speciálních brýlích blokujících modré světlo, které vás uchrání i před nevhodným osvětlením v bytě.

Čtěte také:

Reklama