Provence, Francie

64ae713485787obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pokud jde o vůni a krásu levandulových polí, nesmíme na prvním místě samozřejmě opomenout jih Francie. Konkrétně v jihovýchodní části Francie, v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur se totiž nachází proslulý kraj Provence.  Milovníkům levandule není tento kraj jistě cizí a mnozí ho již navštívili. Pokud se sem ale teprve chystáte a voňavá levandule je vaším hlavním cílem, vyrazte nejlépe v době od června do začátku srpna. A ačkoli zde na levanduli narazíte jak na mnohých polích, tak i ve volné přírodě, nejkouzelnější zážitek vás čeká asi při návštěvě cisterciáckém opatství Sénanque, kde se o ně starají tamní mniši.

Hitchin, Anglie

64ae7149b6ca2blobid0.png
Foto: Shutterstock

Levandulová pole „Hitchin Lavender“ se nacházejí v rozlehlé vesnici Ickleford, poblíž krásného tržního města Hitchin v hrabství Hertfordshire. Vzhledem k tomu, že se tato nádherná pole plná levandule nachází na půl cesty mezi Londýnem a Cambridge, můžete se sem podívat také v rámci jednodenního výletu z obou těchto měst. Mezi dlouhými lány můžete volně procházet a následně třeba poobědvat ve stodole ze sedmnáctého století či navštívit muzeum farmy.

Údolí růží, Bulharsko

64ae716b7d473blobid0.png
Foto: Shutterstock

Možná se vám při slově levandule také nejprve vybaví Francie, ovšem v posledních letech převzalo prvenství v produkci levandulového oleje právě Bulharsko. V Bulharsku najdeme levandulových polí hned několik, ale nejkrásnější se nachází v oblasti Šumen či v Údolí růží, kde se nachází jak levandule, tak růže.  Údolí růží naleznete na půl cesty mezi Sofií a Burgasem.

Hvar, Chorvatsko

64ae718e8e1dcblobid0.png
Foto: Shutterstock

Mnozí z vás se možná chystají tento rok vyrazit na dovolenou do Chorvatska. Jestliže je vaší cílovou destinací Hvar, jistě si brzy všimnete  levandulové zmrzliny či levandulových vonných sáčků. Je to tím, že i zde na tomto ostrově se pěstuje levandule. Dříve se Hvaru dokonce přezdívalo Levandulový ostrov, protož býval zodpovědný za 8 % levandulového oleje a tato rostlina zde byla velice rozšířena. I přes několik ničivých požárů a úbytek levandule zde stále krásná levandulová pole najdete. Z města Hvar se můžete například vydat na pěší túru do Velo Grablje nebo Brusje.

Levandulová pole u nás

64ae71a653a84blobid0.png
Foto: Shutterstock

Také naše republika nabízí mnoho krásných levandulových polí. Za krásami této rostliny tedy nemusíte ani cestovat do zahraničí. Na jižní Moravě se nachází levandulová farma Starovičky, Olomoucký kraj se zase pyšní levandulovými poli v Bezděkově. I Vysočina má své modré lány a to v okolí Ratibořic u Třebíče. Pod Řípem zase naleznete levandulovou farmu Židovice. Dohromady je ale u nás levandulových polí mnohem více. Stačí si najít tu, která je vám nejblíže nebo tu, která vás nejvíce zaujme.

Zdroj info: rexterradynacesturadynacestu2cntravellermyadventuresacrosstheworldvyslapynkz, bbc, wikipedia

Čtěte také: 

Reklama