Naším tipem je 15 km dlouhý cyklovýlet do modravského pohraničí k soutoku Roklanského, Filipohuťského a Modravského potoka. Ať vyberete kterýkoli mikroregion Šumavy, vždy narazíte na krásné cyklotrasy, zajímavá kulturně-historická místa a působivou krajinu. Až se vrátíte z výletu, nenechte si ujít zajímavosti Modravy; především Klostermannově chatě a centru dřevařství se budeme věnovat až po návratu z nenáročné vyjížďky.
5adef086e5712obrazek.png

Trasa, která je po celé délce vyasfaltovaná, začíná naproti nové budově dřevařského centra a v celé své délce vede nádherným údolím kolem Modravského potoka. Minimální převýšení a absence motorizované dopravy dělají z této stezky ideální místo pro nejmenší cyklisty. Stejná trasa tam i zpět je v tomto případě také spíše výhodou. U malých cyklistů zde odhadnete jejich síly daleko lépe než u okružní trasy. Zpočátku se budete pohybovat typickými hustými šumavskými lesy. Celou atmosféru dokresluje bohatá květena na březích Modravského potoka, který v horkých dnech láká k chladivému osvěžení.

Březník
V místech, kde cesta obklíčená šumavskými lesy náhle přechází v otevřenou pláň Luzenského údolí, se blížíme k cíli našeho výletu. Nacházíme se na jednom z nejdeštivějších a nejchladnějších míst naší republiky, ale také na okraji výjimečného přírodního fenoménu, plného rašelinišť, vzácných rostlin a biotopu tetřeva hlušce. Modravské slatě jsou svojí rozlohou přes 2000 ha nejrozsáhlejšími na celé Šumavě a jsou také plné přírodních a klimatických extrémů. Stojíme zde také na trase bývalé pašerácké stezky, která se vyhýbala solné celnici na Kozích hřbetech, ale také v místech, která byla do roku 1991 součástí nepřístupného a přísně střeženého pohraničního pásma. Závěrečné stoupání k objektu bývalé Březnické myslivny je sice pro děti poměrně prudké, ale dostat se nahoru za každou cenu stojí určitě za to. Neb jak ve své knize Ze světa lesních samot trefně popisuje Karel Klostermann, že když „vystoupíš ze dveří myslivny, stojí před tebou Luzný, směrem jižní pláň uzavíraje. Stojí tu, bělavou, kostrbatou hlavu maje v bílé mlhy neb černé mraky zahalenu. Stojí tu nehybně, věčně mlčí, jako by truchlil nad změnami posledních desetiletí. Z pravé, západní strany ohraničuje pláň Plattenhausen, Velký a Malý Špicberk, z levé, východní, Moorkopf a Marberg, všechny lesem zarostlé až do těch temen.“ Dnes v již zrekonstruované budově kromě občerstvení sídlí i informační středisko národního parku Šumava. V zadní části objektu se nachází velmi zajímavá informativní výstava o historii regionu a také o vývoji a existenci zdejších kůrovcem zasažených lesů.
5adef0959f2c0obrazek.png

Modrava a tipy na další zábavu
Po návratu do Modravy byste s dětmi určitě neměli vynechat návštěvu centra dřevařství. Obsáhlá interaktivní výstava nabízí zastavení pro děti i dospělé a nechává v bezprostředním kontaktu nahlédnout do tajů zpracovávání dřeva a jeho pestrého využití. V samotné obci je také několik zajímavých historicko-architektonických památek – např. Klostermannova chata nebo Binertova pila, kde se zpracovávala místní dřevařská specialita – rezonanční dříví, jež bylo vhodné pro výrobu klávesových nástrojů. Více najdete na https://www.rodinanakole.cz/sumava-modrava/.

Detail trasy:

  • Start a cíl: Modrava, délka trasy je 15 km
  • Charakteristika trasy: velmi lehká trasa je celá vyasfaltovaná, bez provozu; minimální převýšení, pouze závěrečný krátký kopec k Březnické myslivně
  • Doporučený typ kola: MTB, krosové, trekkingové, silniční
  • Doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, tažná tyč, dětské kolo
  • Turistické zajímavosti: Březnická myslivna, Návštěvnické centrum dřevařství na Modravě, Klostermannova chata, Binertova pila
  • Doporučené mapa: SHOCart 1:60 000, č. 155 – Šumava, Železnorudsko, Povydří, Churáňov, č. 156 – Šumava, Trojmezí Kartografie Praha 1:70 000, č. 133 Šumava- Povydří
  • Občerstvení: Březnická myslivna, Modrava
  • Webové stránky: www.sumavanet.cz/modrava/
  • Doprava: pouze autem, parkování přímo v Modravě na začátku stezky

Pro své výlety můžete využít půjčovny kol ČD BIKE, které najdete v 91 stanicích ve všech 14 krajích včetně Prahy. V nabídce jsou kvalitní krosová, horská, dětská kola, ale také elektrokola a koloběžky. Rezervovat kola si můžete e-mailem, telefonicky, u některých půjčoven prostřednictvím webového formuláře. Možnosti jsou uvedeny vždy u jednotlivých půjčoven na www.cd.cz/cdbike.  Výpůjčka je velice jednoduchá: Potřebujete dva osobní průkazy, přičemž druhý může být např. slevový průkaz In Karta Českých drah, podepíšete smlouvu, zaplatíte vratnou kauci a poplatek za zapůjčení kola a můžete vyrazit na výlet. Možnost vrácení kola i v jiné stanici, než ve které byla vypůjčena, je jednou z největších výhod půjčoven ČD BIKE.

Naše články:

Partnerem našeho seriálu článků s tipy na zajímavé cyklovýlety po ČR je www.ceskojede.cz.

 5adef90021c3dobrazek.png

Uložit

Reklama