Ale když je světlá, uvolňuje, zklidňuje (prý ji používají psychiatři na zmírnění agrese), zjemňuje vnímání, vyvolává příjemnou atmosféru a uvolnění. Mají ji rádi idealisté a lidé s fantazií. „Tak takhle asi vypadá to správné modré z nebe.“

A co její tmavší sestra?
Uklidňuje vnitřní zmatek, podporuje soustředění a klid. Výborná barva při řešení náročných záležitostí. Takže zkoušky, pohovory, soudní spory… jedině v tmavě modrém kostýmku.

Ani tato barva však není ušetřena negativních vlastností. Stejně jako černá izoluje a může vyvolat pocit sebelítosti, nebo naopak domýšlivosti. Takže to s ní raději nepřehánějte a volte zlatou střední cestu, která je právě teď nejmódnější.

Modrá se skvěle kombinuje. S červenou je to tradice, s bílou klasika a se zelenou? Vždycky se říkalo: Zelená a modrá, pro blázny dobrá." Všimla jsem si, že v kombinaci s tmavě zelenou je oblíbená hlavně v Německu a Rakousku, kde se běžně používá na tradiční kroje. Krásně vypadá tmavě modrá s listovou zelení, působí to svěže.

Modrá má spoustu odstínů a málokomu chybí v šatníku. Někdo má nejraději blankytnou, v létě bývá nejvíce v kurzu tyrkysová, v zimě hluboká pařížská modř. Já mám nejraději odstíny modré džínoviny.

A vy?
Nosíte modrou?
Na šatech, na doplňcích nebo jako stíny na očích?
Nebo naopak, na čem byste modrou nesnesla?
Na šatech, na doplňcích nebo na očích?