m

Modrá barva patří mezi nejoblíbenější odstíny. Je elegantní, aristokratická a často nahrazuje černou. Jak je to s modou v bytě? Jaké odstíny použít? Kam bychom ji měli umístit, aby na nás působila blahorárně, a kdy bychom se jí měli vyvarovat? To vše probereme v tomto článku

Jak na nás působí?

Modrá barva vyjadřuje soudržnost a důvěryhodnost, je chladná, uklidňující, je to barva myšlení. Pro citlivé a romantické duše je barvou dálek, hloubky a rozjímání. Ale na některé jedince může působit až skličujícím dojmem a pocitem smutku.

Naopak její světlejší odstíny působí velmi přívětivě a optimisticky, protože vyvolávají představu letní modré oblohy a čerstvého vzduchu. Bleděmodrá je barvou ticha a platonické touhy.

Kam se hodí?

  • Modrá zvyšuje soustředění, proto je vhodná do pracoven a všude tam, kde potřebujeme klid a pocit soukromí.
  • Pokud máte modrou barvu rádi a chcete ji využít při zařizování, sáhněte raději po bleděmodré. V tomto odstínu bude působit osvěžujícím dojmem například v obývacím pokoji, kde je hodně světla.
  • Nemusíte se jí vyhýbat ani v kuchyni, v kombinaci s přírodním dřevem nebo bílou barvou působí velmi upraveně a čistě.
  • V nejsvětlejších odstínech a třeba v kombinaci se žlutou bude sympatická i dětem v jejich pokoji.

Kdy se modré raději vyhnout?

Ačkoliv je barvou svěžesti a čistoty, není příliš vhodná do koupelen. Působí příliš chladivě. Ale pokud jste otužilí a nevadí vám, že modrá znásobuje dojem z vody, není důvod, proč ji nepoužít třeba na obklady.

Nedoporučuje se ani do předsíně. Tam by tato barva působila poněkud odměřeně a případné návštěvy by se nemusely cítit vítány. Ale kdo ví, třeba právě to vám může vyhovovat.

Modrá barva obecně není vhodná na severní stěny, do chladných bytů a v jídelně by v tmavých odstínech mohla způsobit nechutenství.

Zajímavost:

Bleděmodrý interiér působí velmi příjemně na lidi s horším zrakem a hudebně nadané jedince.

Modrá barva ve všech odstínech pocitově ochlazuje, proto by si ji lidé se špatným krevním oběhem neměli dávat na podlahové krytiny a nepořizujte si ani ložní prádlo v této barvě.

Foto: Facebook Veranda, House&Beautiful, Ikea

Čtěte také:

Reklama