Stalo se vám někdy, že jste na nějakém obrázku či výletě uviděli dům svých snů? Mně se to stalo před několika roky, bylo to na nějakém propagačním materiálu cestovní kanceláře, nabízející pobyt v Bretani. Byl to takový malý kouzelný domeček s klasickou střechou a kamennou podezdívkou, ale to hlavní na něm bylo, že byl nádherně modrý.

blue

Byla to taková pomněnková barva s lehoulilinkým nádechem do fialovo-šedé. Když jsem se přestěhovala z pražského bytu do domečku na vesnici, můj první domek byl také světle modrý, ovšem stál na kamenné podezdívce, která byla z růžovo-červeného kamene… Ano, moc to neladilo…

Po několika letech, kdy domek vybledl do podivné špinavě bleděmodré, jsem domek sladila s barvou kamene a nakonec ho prodala.

blue

U našeho nového obydlí jsem si dlouho přála vyzkoušet jinou barvu, takovou, jakou jsme ještě neměli - tmavě růžovou. Na nové adrese bydlíme již přes půl roku a moje srdce stále více touží po tom snovém z obrázku… Po tom bretaňském, modrošedofialovém, s přírodním kamenem. 

Světle modrá barva je barvou višuddhi neboli krční čakry, a ta je centrem vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace, řídí dýchací ústrojí a hrtan. K této čakře patří především blankytně modrá a tyrkysová, tedy odstíny, jež mají moc uklidňovat mysl. Ochlazuje podráždění a přecitlivělost. Světle modrou barvu doporučují mystikové, pokud potřebujeme dát své věci do pořádku, a to bez nežádoucích emocí a v klidu.

Tmavě modrá (takové bych chtěla okenice) je barvou Adžňy, čakry čela známé jako třetí oko, která je sídlem vědomí, intuice, paměti a vůle. Na tělesné úrovni je řídícím centrem centrálního nervového systému. Její barva je sytá indigová modř, která dodává pocit bezpečí, posiluje nervy a podporuje intuici. Takováto modrá se mystiky doporučuje při řešení obtížných rodinných situací, dodává klid a pomáhá vyrovnat pocity napětí ve vztazích…

blue

Vzhledem k tomu, že v barvě mého snového domku je i troška příměsi fialové, cítím potřebu věnovat pár řádek i jí.

Fialová barva je barvou Sahasráry, známé jako korunní čakra, nachází se na temeni hlavy a je centrem nejvyšší dokonalosti v člověku. Představuje spojení s nadsmyslovou oblastí života, umožnuje dosáhnout hlubokého vnitřního vědomí a poznání. Korunní čakra se třpytí všemi barvami, převládající je však fialová. Mystikové doporučují použít fialovou barvu, pokud se chcete vydat na duchovní cestu sebepoznání a meditace. Pomůže vám vytvořit vnitřní klid a otevřít se duchovním dimenzím. 

O barvách jsme také psali zde: