Každá doba má svoji módu. Módě podléhá spousta věcí počínaje oblečení, přes vybavení bytu až po psy, které chováme. V současné době patří k nejmodernějším plemenům jednoznačně labrador a retriever. Skoro se dá říct, že pokud máte dům a neběhá vám kolem něj labrador nebo retriever, jste tak trochu out. Z malých plemen stále vedou jorkšíři, mopsíci a bišonci. Ve srovnání s minulou dobou hodně ubylo pudlíků, kterých u nás bývala spousta. Ubylo také pekinézů a bedlington teriérů (u posledně jmenovaných je to například veliká škoda, neboť se jedná o nenáročné plemeno velmi milé povahy).
K módním plemenům také stále ještě patří plemena bojová – pitbull teriér, rotvajler a spol. Zrovna tato plemena nejsou ideální jako módní výstřelek. Spousta majitelů si je pořizuje, aniž by tušili, že si pořizují plemeno velice náročné na čas, které potřebuje řádný výcvik a pevnou ruku majitele. Psů jsou potom plné útulky a psí rubriky v inzerci. Text inzerátu se téměř vždy opakuje „Z rodinných důvodů daruji ročního pitbulla…“ Faktem ale zůstává, že ačkoliv to tak může díky médiím vypadat, nejsou to právě tito psi, kteří nejvíce koušou. K veterináři musí jít každý pes který právě někoho pokousal, aby se zjistilo, zda nemá vzteklinu. Veterinář je povinen každé kousnutí psem hlásit státní veterinární správě. Z těchto hlášení vyplývá, že v kousání jednoznačně vedou kokršpanělové, pudlové, knírači a jezevčíci. Takový třeba kokršpaněl, pokud není řádně veden a zjistí, že v rodině není „vůdce smečky“, snaží se na tento post dostat sám a je připraven o své místo bojovat s ostatními členy rodiny.
Nepořizujte si tedy psa jen pro to, že ho má „každý“. Než se pro to které plemeno rozhodnete, zjistěte si o něm co nejvíce informací a porovnejte jeho potřeby se svými možnostmi. Nezapomeňte také zjistit, zda se povaha psa bude hodit k vašemu životnímu stylu (i když – znám tatínka, který nechtěl svému synovi koupit mopsíka, protože jejich povaha by byla stejná – mopsík je poklidné gaučové plemeno a takový byl i synek – otec ale věřil, že pořídí-li plemeno aktivnější povahy, vytáhne syna z gauče).