Také si rády a s trochou zlomyslnosti pročítáte výroky módní policie na stránkách časopisů?
Celebrity se třesou. „Vzala jsem si dnes vhodnou kabelku k šatům, nosí se ještě vůbec bokovky, vzorované punčochy a zlaté pásky? A co ty korále, nejsou moc k vyšívanému triku? Co když se špatně postavím a vyleze mi špek, prso, zadek?" To jsou starosti, co?

Dnešní módní výstřelky jsou ale slabý čajíček proti historii. Móda uplynulých staletí byla daleko výživnějším soustem pro mravokárce, kritiky i karikaturisty.
Jsou to navíc velmi povedené kresbičky s mnohdy vtipným komentářem, tak proč se s vámi o ně nepodělit?

Už ve středověku (kresba ze 14. stol.) se staly extravagantní oděvy trnem v oku církvi a na důkaz hříšnosti byl na každý výstřední detail posazen ďáblík.

 
 
Vděčným objektem karikaturistů se stávaly obří rokokové účesy a světe div se, už tehdy existovalo oblečení unisex.V empíru to zas byly třeba předimenzované střechy klobouků (tzv. schute).Druhé rokoko (2. polovina 19. století) nabídlo karikaturistům vděčný objekt v podobě konstrukce krinolíny.
Trávíme léto na venkově"Krinolínu o pár let později vystřídaly neméně bizarní honzíky.Vliv módních trendů v době secese vtipně vystihuje anglická karikatura.A jak se oblékáme v soukromí a když čekáme návštěvu - nepotřebuje komentář.A opět tu máme vtipný komentář k podobnosti dámského a pánského oděvu 20. let.
Nemohu si odpustit text:

Co sem ten starý osel tak kouká, copak nikdy neviděl ženu?“

Reklama