Nákup kvalitního kabátu bývá většinou velkou investicí, která se ale vyplatí. Namísto vybírání čehokoliv, co je zrovna v akci nebo se zdá, že výborně padne, se řiďme pár jednoduchými pravidly a vyhneme se tak drahé chybě.

shutterstock-689321983.jpg
Foto: Shutterstock

Základní pravidlo při výběru kabátu

Nejdůležitějším pravidlem při výběru kabátu je ujasnit si, na jaké roční období ho pořizujeme. „Výběr jarního či podzimního kabátu bude určitě složitější, než zimního. V těchto přechodných obdobích je totiž počasí naprosto nevyzpytatelné. Zaměřte se při výběru například na vysoký límec, který ochrání váš krk proti studenému větru,“ radí módní expertka Erika Poštolková. Velmi oblíbené jsou trenčkoty, které jsou vyrobené z lehkého materiálů, ale bývají zároveň nepromokavé. 

V barevnosti se meze nekladou a extravagance je vítána. Pokud ovšem sháníme co nejvíc univerzální kabát, hodící se ke každému outfitu, zvolíme barvu černou nebo v posledních letech tolik oblíbenou béžovou. „U béžových kabátů bychom si měli dávat pozor na odstín. Nejlépe vybírat takový, který padne k odstínu naší pleti. Příliš světlá barva pro typ lidí s bledší pletí nebude to pravé a kabát nevynikne,“ dodává Poštolková. Každý kabát by měl sahat minimálně ke kolenům, nejlépe až do půli lýtek. 

FotcoJet.jpgBezvaSport 1 199 Kč / Zara, 1 999 Kč / Mango, 2 299 Kč
Foto: Se souhlasem BezvaSport, Zara, Mango

Materiál je důležitý

Zimní kabát nás musí chránit především před velmi nízkými teplotami, ale také proti výraznější nepřízni počasí jako jsou sníh nebo vichřice. Vyrábí se proto z jiných materiálů, než ty přechodové. „Vůbec nejlepším materiálem pro zimní kabát je vlna. Je hřejivá, ale i odolná proti vlhku,“ radí Poštolková. Čím je kabát delší, tím lepší. Měl by ovšem vždy skvěle padnout, aby se v něm postava neztrácela. Zaměřte se na komponenty jako jsou široký límec, kapuce nebo zavinování.

FotoJescet.jpgBezvaSport, 2 899 Kč / Reserved, 2 599 Kč / Tchibo, 4 990 Kč
Foto: Se souhlasem BezvaSport, Reserved, tchibo

Podle typu postavy 

Výběr správně padnoucího kabátu se odvíjí od typu naší postavy. V podstatě vyhráno mají štíhlé a vysoké ženy, k jejich postavě se hodí jakýkoliv střih. Ženy menšího vzrůstu by neměly volit příliš velké a těžké kabáty, zbytečně budí dojem většího objemu. Pořiďte si spíše upnutý model, který zvýrazňuje postavu. „Pokud postava odpovídá typu hrušky, měli bychom si pořídit kabát áčkového střihu. Typu postavy přesýpacích hodin bude nejvíce slušet kabát stažený páskem. Naopak při typu postavy jablka se páskům vyhněte,” říká módní expertka. Velkou roli hraje velikost kabátu. Doporučujeme vybírat o číslo větší, než je naše skutečná velikost. Potřebujeme kousek, do kterého se vejdeme i s hrubším svetrem.

Outfitů, které můžeme s jedním kabátem vytvořit je nespočet. Obrovskou výhodou je, že se hodí opravdu ke všemu. Pohodlně padne k teplákovým soupravám či džínům a pokud si ho vezmeme k sukni a vysokým kozačkám, vytvoříme velice elegantní outfit. Jednoduché outfity ozvláštníme pomocí doplňků jako jsou čepice, rukavice, šály nebo klobouky. Naopak, čím výraznější kabát, tím méně výrazné doplňky. Přejeme šťastnou ruku při výběru toho pravého kabátu!

ret.jpgZara, 3 599 Kč / H&M, 1 499 Kč / Reserved, 2 399 Kč
Foto: Se souhlasem Zara, H&M, Reserved

Zdroje: Erika Poštolková, tiskové materiály Bezva Sport