Týden se s týdnem sešel a opět jsme pro vás připravili další pokračování Módní abecedy. Dnes se budeme věnovat písmenku D. Co vše se vám vybaví pod tímto písmenem? Určitě džínovina neboli denim, ale co dále? Pojďte se podívat, co se vybaví pod Déčkem nám!

Pod čtvrtým písmenem abecedy by se dala napsat spousta názvů, značek, módních pojmů... My jsme pro vás vybrali pět podle nás nejpodstatnějších výrazů, které hýbou módním průmyslem. Které to jsou, se dozvíte níže.

sa

Dámská móda byla vždy tou nejnákladnější obalovou technikou.
Ambrose Gwinnett Bierce

Denim – neboli džínovina, tak ta je snad nesmrtelná. Již pěknou řádku let vládne předním příčkám trendů pro jakoukoliv sezonu. Ať už sáhnete po slimkách, zvonáčích, lacláčích nebo džínách v pánském střihu alias „boyfriendkách“, nešlápnete vedle, protože ty jsou stále in. Nesmíme však opomenout ani džínové košile nebo klasické džísky. Samozřejmě tento materiál se objevuje i na doplňcích, jako jsou třeba kabelky, ale těm se raději vyhýbejte, ty byly v kurzu pár let nazpět.

Za zmínku jistě stojí i to, že mezi nejznámější firmy, které džínovou éru zahájily, patří jednoznačně Lee a Wrangler. A kde se vůbec denim vzal? Dá se říct, že již v 17. století se začal hlásit o slovo, kdy v italském Janově nosili námořnicí pracovní oděv z materiálu, podobného právě džínovině. V polovině 19. století však začal pravý boom denimu, firma Levi Strauss v USA začala prodávat pracovní oděvy a látku, ze které se šily, pojmenovala denim. A pak už šlo všechno ráz na ráz a džínovina zaplavila snad všechny módní regály.

sa
Z kolekce Ann Christine

Destroy – určitě jste minimálně jednou tento název slyšeli, ještě aby ne. Jedná se o síť prodejen, která nabízí širokou škálu bot, jak dámských, pánských, tak i dětských, kabelek a jiných doplňků. V jejich obchodech nalezne výrobky světových značek, jako je Calvin Klein, Converse, Diesel, Gant, Napapijri a mnohem více. Pokud tedy sháníte obutí či jiné doplňky pro podzimní dny, tak teď už víte, kam zamířit. :-)

sa

Z kolekce Pepe Jeans, Destroystores.cz, 3599 Kč

Dress code – tak tento pojem jste jistě už zaslechla, ale víte, o co jde? Dress code je zjednodušeně výraz pro styl. Většinou se objevuje na různých pozvánkách na společenské akce, jako jsou večírky, plesy atd. Vždy máte uvedeno, o jaký dress code se jedná, a jak tedy máte přijít oblečeni, např. coctail, který jsem zmínila minule, dále white tie, ultra - formal atd...

Jelikož jsme u písmena D, můžeme určitě zmínit dress code dressy casual. Pokud máte na pozvánce na akci uveden tento dress code, měli byste jít na oděni tzv. do nedbalé elegance, což znamená, že nemusíte být nutně v kostýmku, ale formálnosti je uzda povolena. Zapomeňte ale na džíny a jiné denimové kousky, místo toho můžete zvolit elegantní saténovou halenku a k tomu třeba pouzdrovou sukni či černé kalhoty.

sd
Z kolekce Tamsinlondon.cz

Dirndl – tak schválně, o co jde? Nevíte? Tak my vám to povíme. Jedná se o tradiční ženský lidový kroj, který se nosí především v Rakousku a v jižním Německu. Budete ho spíše znát díky Oktoberfestu, kde se vyskytuje téměř na všech ženách, které se ho účastní. Tento oděv se skládá se tří hlavních častí, jsou jimi blůzka, šaty a zástěra. Vrchní část tvoří halenka, většinou s hlubokým výstřihem kulatého či čtvercového střihu, živůtek na šněrování, háčky nebo očka. Spodní část je tvořena širokou sukní s délkou cca ke kolenům (může se však délka lišit, podle módních trendů) a zástěrou. Většinou se nosí i spodnička, aby sukně nabrala na objemu. Správnému dirndlu by neměl chybět ani šátek, který je přehozen přes ramena.  Nejčastěji se tento kroj šije z bavlny, lnu či hedvábí.

d
Z kolekce New Yorker, 1299 Kč

Čtěte také:

Reklama