Přes veškeré úsilí moderní medicíny můžeme konstatovat, že zánětlivá onemocnění představují asi jednu polovinu všech gynekologických chorob.
Téměř jedna čtvrtina žen ve věku pohlavní zralosti trpí zánětem některých částí rodidel.
Již tato skutečnost ukazuje na velký společenský a medicínský význam zánětů v gynekologii, jejichž následkem může být přechodná, nebo trvalá neplodnost. Komplikovat mohou i těhotenství opakovanými potraty a předčasnými porody.

Také poruchy menstruačního cyklu s bolestivou menstruací může způsobovat zánětlivé onemocnění. Nakonec i bolesti při pohlavním styku, které často vyzařují i do vzdálených částí těla, jsou mnohdy výsledkem proběhlého zánětu a nepříznivě ovlivňují pohlavní život a často výrazně narušují partnerské soužití.
Bohužel, záněty mohou být někdy příčinou některých prekanceros, tj. stavů, které předcházejí nádorovému bujení.

Jednou z nejčastějších obtíží, pro které přichází žena ke gynekologovi, je výtok neboli fluor. Jedná se o zvýšenou produkci sekretu v důsledku onemocnění různých úseků rodidel od vchodu poševního přes pochvu, dělohu až po vejcovody.
Výtok je také jedním z nejčastějších příznaků zánětu pochvy (kolpitis).
Pochva je dutý orgán, jehož vnitřní stěny jsou kryty speciální výstelkou (dlaždicovým epitelem), která má poměrně velkou odolnost. Její buňky obsahují glykogen – složitý cukr, který normálně přítomný - Lactobacillus Döderleini – rozkládá na jednoduché cukry (maltosu a dextrosu), jež se dále mění na kyselinu mléčnou, a tím se vytváří kyselé prostředí pochvy.

Při nežádoucí změně ph může sehrát pozitivní roli léčivý přípravek obsahující Lactobacillus - Fermalac Vaginal, 10 cps.vag., jenž je schopen přirozeným způsobem udržet normální poševní flóru, čímž dojde k zamezení nežádoucích patologických změn (výtoky atd.). Fermalac Vaginal se dále uplatňuje při aplikaci některých léčiv, jejichž následkem může dojít k negativní změně pH, nebo vhodně léčbu doplňuje.

Nejběžnější příčinou zánětu pochvy jsou plísně, které se uplatňují v zásaditém poševním prostředí, při celkových onemocněních (cukrovce), hormonálních poruchách, v těhotenství a při léčbě antibiotiky.
Přenos je možný i pohlavním stykem.

Druhou nejčastější poševní infekcí je tzv. bakteriální vaginóza, která je spojována se zvýšenou sexuální aktivitou, nebo nitroděložní antikoncepcí.
Často předchází vlastním pohlavním chorobám při promiskuitě, vyskytovat se může též v těhotenství.

Další příčinou vzniku zánětu pochvy může být infekce prvoky, např. Trichomonas vaginalis, která se často přenáší pohlavním stykem a někdy infikovanými předměty osobní hygieny.

Závěrem lze konstatovat, že péče o o zdravou vaginální mikroflóru snižuje rizika jiných onemocnění. Užívání Fermalac Vaginal by se mělo stát součástí životního stylu moderní ženy.   

Chcete se zúčastnit soutěže o přípravky z řady Lactobacilů - tašku, deštníky atd.?
Klikněte a vstupte ZDE