Pilulky, tělísko, náplasti nebo kondomy? Jakou formu antikoncepce preferujete? Jaké jsou moderní trendy ve světě antikoncepce, na to jsme se zeptali MUDr. Dagmar Makalové a za její odpovědi jí děkujeme.

Paní doktorko, jaké jsou v současné době nové trendy v oblasti antikoncepce?
Díky změně životního stylu, jejímiž jsme svědky už od 60. let, u nás především po Sametové revoluci, mají ženy čím dál méně času myslet na pravidelné užívání antikoncepčních tablet. Trendem je proto snaha spolehlivou antikoncepci učinit nezávislou na pravidelném užívání. 

antikoncepce

Proč, když je na trhu velká řada přípravků, je velká část žen nespokojená se svou antikoncepcí?
Některé antikoncepční pilulky ( ale i náplast nebo kroužek) mohou obsahující estrogen mohou zhoršit problémy s bolestí v prsou,  zadržování vody v těle a mohou se spolupodílet na zhoršení parametrů krevní srážlivosti. To  někdy nutí ženy přemýšlet o změně antikoncepce.

Co si myslíte o nitroděložních tělíscích? Pro koho jsou určeny, jakým svým pacientkám byste ho doporučila?
Nitroděložní tělíska jsou vhodné pro ženy, které nechtějí nebo nemohou užívat přípravky obsahující estrogen. Jejich spolehlivost je velmi vysoká, díky nezávislosti na pravidelném užívání je spolehlivější než jiné formy hormonální antikoncepce. Jsou určeny i pro ženy, které dosud nebyly těhotné.

Je vhodné i pro ženy, které již mají dítě nebo děti, ale nechtějí hned další? 
Vzhledem ke kratší době účinnosti ( 3 roky oproti 5 letům) je ideální pro ženu ( i kojící) , která plánuje

Jak ženy obecně vnímají ochranu před početím formou tělíska?
Pilulka má rozhodně dlouhou a silnou tradici. Nicméně statistiky ukazují, že pomalu klesá počet uživatelek tradičních tabletek a zvyšuje se využití alternativních forem, především dlouhodobé antikoncepce. Je nutné oprostit se od předsudků, které vznikly v době začátků nitroděložních tělísek. Již dávno není pravdou, že by se zvyšoval počet zánětů, navíc nitroděložní antikoncepce s hormonem  snižuje krevní ztráty během menstruace. 

Pokud žena bere pilulky a občas nějakou zapomene nebo posune o několik hodin její požití, dostává se do rizika, že její ochrana bude narušená?
Spolehlivost orální hormonální antikoncepce je postavená na pravidelném užívání. To není v minutách ale v řádech hodin. Je tedy vhodné, když žena pravidelně užije tabletku v daný čas plus mínus 2 hodiny. Pokud by opakovaně porušila tento rytmus, může se výrazně snížit antikoncepční ochrana.

Dá se říci, že díky tělísku může žena na antikoncepci přestat myslet?
Je to jeden z důvodů, proč stoupá počet žen žádajících nitroděložní tělíska.

Prosím okomentujte tento příběh:
Moje dcera, které je 19 let brala od 17 let antikoncepci (prášky). Rozešla se s přítelem a rozhodla se, že nějakou dobu s nikým nebude chodit. Takže přestala i brát antikoncepci, přišlo jí to logické. Najednou ale přišla s tím, že nedostala a menstruaci, že jí je špatně a na vyšetření lékař zkonstatoval, že je v 9 týdnu těhotenství. Spojovala si antikoncepci se vztahem a občasný styk s kamarády do toho nepočítala, myslela si, že si to uhlídá (kondom, přerušovaný sex..). Bohužel neuhlídala a navíc ji to zpočátku ani nedošlo, že by mohla být těhotná. Problém s nechtěným otěhotněním vyřešila potratem a od té doby si dává pozor a bere antikoncepci.

Prosím o komentář – Setkáváte se s takovým přístupem mezi svými pacientkami? Že když nemají vztah, raději prášky vysadí?
Dívky přistupují čím dál více k problému ochrany před otěhotněním zodpovědně. Nicméně  stres způsobený rozchodem a jistá deprese z toho  vycházející  má mnohdy za následek vysazení antikoncepce. Mnohdy pak už není čas  s předstihem  řešit případný nový vztah a kondom patří mezi málo spolehlivou antikoncepci, o přerušované souloži ani nemluvím. Proto je jistě vhodné poradit se před vysazením antikoncepce se svým gynekologem. V případě zavedeného nitroděložního tělíska rozhodně dívka nemusí přemýšlet o tomto problému.

Reklama