A ještě něco: Ročně zemře díky pasivnímu kouření víc lidí než při autonehodách. Podle lékařských statistik jsou to až tři tisíce lidí a na následky kouření přijde o život každý rok přibližně osmnáct tisíc lidí. Ti všichni někomu chybí.

Protikuřácký zákon
Projednává se dnes ve druhém čtení v parlamentu. Zpřísnění současné normy se snaží prosadit poslanci Boris Šťastný a Kosta Diomitrov. Jejich úsilí podpořil i sněmovní zdravotní výbor. „Za první rok zákazu kouření v barech a v restauracích, i na diskotékách, by se v Česku mohl snížit počet akutních infarktů myokardu o deset až dvacet procent,“ řekla pro Ženu-in MUDr. Eva Králíková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

Částečný zákaz kouření nemá smysl
Právo dýchat čistý vzduch a právo na ochranu zdraví, které zaručuje česká Ústava, je nadřazeno, podle slov lékařů, nad všechno. Nelze kalkulovat ani s okřídleným argumentem, že zákaz kouření zasahuje do svobodného podnikání. Prioritou předloženého zákona je absolutní zákaz kouření ve všech restauracích, barech, diskotékách, hospodách, ale také ve společných prostorách bytových domů, jako jsou chodby, sklepy, výtah, ale i v místech, kde se pohybují děti – tedy na hřištích.

Jaký je váš vztah ke kouření? Začali jste a přestali? Jestliže kouříte, napadá vás, že si škodíte?

 

 

 

Reklama