„Jsem vychovaná v rodině, kde bylo vždy všechno perfektní. Ukázkoví rodiče a partneři, naklizený dům, vysokoškolské tituly všech členů, načesaný pes, naleštěná auta a jen a jen dobrá pověst,“ popisuje svou rodinu Tereza. „Stejně perfektní jsem měla být samozřejmě i já. Aby ne, když jsem v takovém modelu vyrostla. Jedničky na vysvědčení a vyznamenání jsem nosila až do třeťáku na gymplu, v posledním ročníku jsem si odnesla na konci roku dvojku z fyziky, a to bylo poprvé, co se mi zhroutil svět,“ vzpomíná. „Podruhé to bylo ve chvíli, kdy se se mnou rozešel můj první přítel, prý kvůli tomu, že jsem vzorná a upjatá. Potřetí, když jsem neudělala důležitou zkoušku na vysoké...“
„Přes to všechno jsem vystudovala velmi těžkou školu a získala vysněnou práci v nadnárodní společnosti. Pohádkový plat, nakonec i pohádkového partnera a krásné bydlení,“ vzpomíná Tereza a dodává: „Tohle všechno šlo ruku v ruce s jednou podstatnou věcí – každý, byť jen miniaturní, neúspěch, stres nebo problém s sebou přinesl fyzický a psychický stav, který mě limitoval klidně i na několik dní. Neustálá tíže na prsou, pocit nedodechnutí, uzel na žaludku, hučení v hlavě, špatný spánek, nesoustředěnost, vnitřní třes, iracionální myšlenky...“
„Teď už vím, že trpím úzkostmi, snažím se svým strachům postavit čelem. Bojovat s naší rodinnou „indispozicí“, kdy každý, kdo není dokonalý, je vlastně špatný. Snažím se věci házet trochu za hlavu, ale tento můj kostlivec čas od času v tom mém perfektním životě zaklepe na dveře...,“ dodává Tereza.
Epidemie úzkostí
Úzkost je definována jako pocit strachu, nervozity nebo jinak nepříjemného pocitu ohledně nejistoty z budoucnosti. Podle průzkumů se v průběhu pěti let tato porucha ztrojnásobila. Trochu alarmující, že? Čím to je? Proč neumí naše generace čelit realitě a jejím nástrahám?
Pryč s předsudky, že lidé, kteří jsou úzkostní,jsou zároveň i slabí. Pryč s přehlížením a protáčením očí nad těmi, kteří touto nemocí trpí. Mě samotnou úzkosti provází. Jsem přesvědčená, že přestože jsem z milující rodiny, moderní doba je neúprosná. Jiné jsou vztahy, způsob komunikace, pracovní zápřah, studijní nároky i časový pres. Nemám ani tak nároky na ostatní, jako na sebe. Mám určitá očekávání, představy i požadavky, které se „chtě nechtě“ občas neslučují s tím, jak se vlastně věci mají. Přesto se domnívám, že nejsem blázen, jen jsem náchylnější ke stresu. A také si myslím, že je dobré občas si připomenout památnou větu Charlese Bukowskiho:
„Svět patří těm, co se neposerou.“
Také si přečtěte:
- Dcery se svěřují: Maminko, jen ať nejsem po tobě!
- Je možné zapomenout umění sexu? Jana s Tomášem se obávají, že ano
- „Jedna láska mi nestačí,“ přiznává Petra
Nový komentář
Komentáře
Myslím, že dnes tímto stavem, alespoň občas, trpí většina národa
Už od mala, patřím mezi více úzkostlivé lidi. Není snadné zapadnout do všech konvencí a nejspíš je jen hodně málo lidí, kteří takové stavy nemají :-(
To neznam.
Zalezi na tom,za co byl souzen,pokud je to nasilnik,tak ruce pryc,je to v nem...sama ziju s muzem,ktery si sve odsedel,ma ponauceni,ze nesmi verit nikomu,jen sobe. je to zlaty clovek,pracovity,rozdal by se,vazi si zeny a domova,moje uz dospele deti ho maji moc rady a ja bych nemenila ani za nic
Snažím se úzkost potlačovat.
Posledních sedm let, co zemřel manžel, je úzkost mým každodenním společníkem.
Kdo by pocit úzkosti neměl! Někdo ji dovede dát najevo, někdo ji skrývá. I já ji občas mívám. Je dobré se někdy projít po článcích na internetu, jsou k dispozici blogy, kde lze najít některé poučky, jak s pocitem úzkosti bojovat.
Děkuji za vaše komentáře, zejména u tohoto tématu si jich velmi vážím. Je hezké sdílet i takové věci...
Také mám úzkosti, věci se někdy snažím řešit už předem (stahuji tzv. kalhoty už před brodem). Chci se všem zavděčit, ale stejně se nezavděčím, věci asi až moc řeším. Snažím se být milá, zodpovědná, pracovitá, usměvavá, ale stejně mám stále pochybnosti a doma jsem často sama smutná.
I já mám úzkosti a taky vím, že je to především tlakem společnosti, kdy je nám předkládána vyretušovaná skutečnost jak máme vypadat, jak se chovat, čeho dosahovat a co mít a podle jakého modelu se chovat. Tohle mne však ani netrápí, spíš si uvědomuji jak jsme všichni velmi křehcí a zranitelní na tom nejcennějším a tím je život sám. A jo, svět patří těm, co se neposerou a nekopírují životy těch druhých- pak jsme mnohem šťastnější, svobodnější, tvůrčí a umíme si užít ty skutečné maličkosti života!
Musím se přiznat, že občas to tak mám i já, a to z ukázkové rodiny nepocházím ...