Dnes je Aleš Cibulka jedním z nejoblíbenějších moderátorů. Známe ho z Českého rozhlasu 2 - Praha nebo z Dobrého rána na České televizi. Mnohým z nás utkvěl v paměti konferováním pořadu TýTý, kde stál po boku herečky Jiřiny Jiráskové. A dodnes jezdí jako oddílový vedoucí na dětské letní tábory.

 

 

Máte spoustu aktivit. Nepodepsal se tenhle hektický způsob života na vašem zdraví nebo postavě?

Byl jsem vždycky kluk, který místo hraní fotbalu raději sepisoval články. V podstatě jsem nesportoval. Přesto jsem měl vždycky štíhlou postavu a ani mě nenapadlo, že by to někdy mohlo být jinak. Asi tak ve čtyřiadvaceti jsem si všimnul, že začínám jaksi „máslovatět“. Zkrátka se na mě začalo projevovat sedavé zaměstnání. Loni v květnu jsem dobíhal tramvaj a myslel jsem, že mě raní mrtvice. Tehdy jsem si řekl Dost! a od té chvíle jsem naprosto změnil svůj životní styl.

 

To jde takhle najednou?

Prostě jsem zvedl telefon a oslovil známého odborníka na výživu, který často vystupoval v mých pořadech. Dohodl jsem si s ním schůzku a on mi poradil, co a jak změnit v jídelníčku. Když jsem viděl černé na bílém, co vlastně dokážu za den spořádat, nevěřil jsem svým očím.

 

Takže se mírníte v jídle?

Dám si klidně občas i vepřové výpečky nebo řízek, ale o to víc pak dám tělu zabrat v posilovně.

 

Bez urážky, ale moc si vás v posilovně nedokážu představit.

Kdyby mi někdo před pár měsíci řekl, že budu v neděli v osm ráno v tělocvičně, tak si soucitně poklepu na čelo. Jenže já tam teď v těch osm jsem a ještě mě to baví. Cvičení se stalo samozřejmou součástí mého života a vyhradil jsem mu ve svém denním rozvrhu stálé místo. Musel jsem samozřejmě zkoordinovat práci se sportem, protože když vstáváte ráno ve čtyři na vysílání, tak pak pochopitelně v devět na rotopedu usínáte. Ale všechno se mi povedlo skloubit a dvakrát až třikrát týdně cvičení bez problémů stíhám.

 

Zní to jednoduše: přijít do posilovny a začít zvedat činky…

Při první návštěvě posilovny jsem ani nevěděl, jak se všechny ty stroje používají. Tak jsem si našel osobního trenéra. Podle mého názoru to bez něj nejde. Jenom odborník vám poradí, kolik a jakých cviků máte udělat, aby mělo cvičení smysl a abyste si neublížila. A také na vás dohlédne, abyste se „neulejvala“.

 

Zní to, jako by se z vás stal trochu maniak. Nezačnete polykat nějaké prášky, aby vám rostly svaly?

I v tomhle ohledu jsem se plně svěřil do rukou trenéra. Před cvičením piju nápoj na odbourání tuku s L-carnitinem, kterému říkám „svalorost“. Je to odporné, ale představuju si, že je to panák fernetu, zavřu oči a hodím to do sebe. Pak už jen sleduju, jak se břicho ztrácí a svaly narůstají J.

 

Co klouby, netrpí?

Moc rád hraju squash, ale právě při něm dostávají hodně zabrat kolena. Myslím na prevenci a snažím se své klouby podpořit potravinovými doplňky zaměřenými právě na jejich výživu.

 

Aleši, čím jste chtěl být jako dítě?

Je to zvláštní, ale období, kdy kluci chtějí být popeláři nebo kosmonauty, se mi naprosto vyhnulo.

Už ve druhé třídě na základce jsem zalézal pod gauč, četl rodičům zprávy a do svých vstupů pouštěl rádio. No a každou neděli večer museli absolvovat vědomostní soutěže, které jsme pro ně spolu s bráchou pořádali.

 

Jak taková soutěž probíhala?

Především jsme vybrali peníze…J Pak se naši usadili na židlích, vylosovali si otázky z různých oblastí, které jsme jim s bráchou připravili. Já to moderoval a oni soutěžili a dostávali body.

 

Ještě nějaké další podobné úchylky?

Úspěšný (zvlášť pro nás) byl i další z našich pořadů zvaný MaDoRoS - Malé Domácí Rodinné Sázení. To jsme ráno s bráchou rozdali tikety, vybrali peníze a v poledne bylo vylosování.

 

To jste odkoukali z televize?

Televize u nás doma neměla šanci, protože našim pořadům naprosto nemohla konkurovat!

 

Obdivuju vaše rodiče…

Taky se dnes divím, že to naši vydrželi. Ale nejspíš se dobře bavili.

 

Nechtěli si třeba občas odpočinout a „neodložili“ vás s bratrem sem tam na dětský tábor?

Letní tábory jsem miloval. A vždycky, když jsem se vrátil, pokračoval jsem v táborovém řádu i doma. Jen s tím drobným rozdílem, že jsem se pasoval na hlavního vedoucího a rodiče byli pouhými řadovými účastníky.

 

Co to pro ně znamenalo?

Ráno měli budíček, pak nástup na rozcvičku, čtení denního rozkazu a tak dále. Večerku mívali v půl desáté, ale někdy jsme jim to s bratrem prominuli a mohli s námi zůstat ještě chvíli vzhůru.

 

Slyšela jsem, že jste byl pasován na rytíře. Je to pravda?

Opravdu jsem ke svému velkému potěšení obdržel Řád rytířů portského vína, a to přímo z rukou portugalské velvyslankyně Anny Martinho.

 

Co je to vlastně za ocenění?

Tímto řádem bylo letos vyznamenáno pět českých novinářů, no a já měl to štěstí být mezi nimi. Stejnou cenu v minulosti dostali například herečka Alena Vránová, Lubomír Brabec, Vlastimil Harapes i moje velká kamarádka paní Jiřina Jirásková. K ní jsem hned po získání titulu utíkal, abych jí ukázal, že i já mám stejný zlacený kříž zdobený drahými kameny. Lakonicky podotkla: „Ale já mám hezčí…“

 

Překvapil jste někdy sám sebe něčím?

Že od prosince 1997 vstávám dvakrát týdně ve 3:30 ráno a ještě jsem se z toho nezbláznil.

 

 

 

Aleš Cibulka se narodil v roce 1977. Po gymnáziu Vystudoval Vyšší odbornou školu hereckou a moderátorskou v Praze. Začínal v karlovarském rádiu Diana. Mohli jsme ho vidět ve Snídani s Novou, v soutěžním pořadu Baťoh, ve Volejte učiteli a v Dobrém ránu s ČT. Za svůj největší úspěch považuje ocenění Zlatá kniha za 50 000 prodaných kusů životopisu české herečky Nataši Gollové "Život tropí hlouposti" a každý dopis či mail od diváka, čtenáře nebo posluchače. Jeho profesní krédo zní: Možná to nevyjde, ale s tím se smířím spíš než s tím, že jsem to vůbec nezkusil.

 
Reklama