Často se stává, že pod mými články o módě spíš diskutujete nad hubeností modelek než nad tím, co mají na sobě. Těžko se mi vysvětluje, proč tomu tak je, protože to sama nevím. Proč stále trvá trend anorektiček a jestli se můžou v modelingu prosadit i dívky "krev a mlíko" jsem se zeptala osoby nad míru povolané. Ředitele modelingové agentury PH Model Petra Holance.

dh

Ve světě se stále diskutuje o tom, že trend hubených modelek je na ústupu, ale když tak sleduji světové přehlídky, praxe trochu pokulhává. Stále jsou v kurzu dívky, které jsou kost a kůže. Jak je to ve vaší modelingové agentuře?

phModelingové agentury se řídí požadavky klientů a snaží se zastupovat takové modelky, které jejich požadavkům vyhovují. V tomto ohledu se vkus návrhářů, i přes celosvětovou diskuzi na toto téma příliš nemění. Ale je třeba dodat, že módní mola jsou pouze jedním z odvětví modelingu a je mnoho modelek, které jsou velmi úspěšné, ale díky jejich “normálně” štíhlé postavě je na molech neuvidíme.

Liší se nějak výběr modelek ve vaší agentuře od světových trendů?Pokud ano, tak čím?

Modeling je mezinárodní business a pokud chce modelka, potažmo její agent, uspět, musí mít již předem představu, na jeké klienty, kdy a v jaké části světa se zaměřit. To je první úvaha, kterou máme při výběru modelek. Je docela běžné, že se některé naše modelky i po několika letech spolupráce s PH ani neznají, protože každá z nich pracuje pro jiný typ zakázek a v jiných částech světa.

Ale abych odpověděl na otázku, ano řídíme se trendy, respektive požadavky našich klientů, tedy světovými trendy, jestli to tak chcete nazývat. Musím ale dodat, že nemám pocit, že by byly nejaké naše české a nejake cizí trendy. My na věc tak nenahlížíme.

Některé české módní návrhářky si pro svoje přehlídky vybírají i ženy(většinou slavné osobnosti z řad hereček a zpěvaček), které nesplňují tak přísná kritéria co se věku a váhy týče a slaví s tím úspěchy. Čím si to vysvětlujete

Je to jejich marketing. Někteří návrháři (a nejen návrháři) se snaží upozornit na to, kdo jejich šaty nosí, někteří jiní na to, jak jejich šaty vypadají, někteří i na obojí.

Neuvažujete o něčem takovém?

Jsou agentury, které se specializují na zastupování osobností pro jejich reklamní aktivity, ale to je jiný business. Sportovci, herci, herečky, zpěvákci a jiné osobnosti. Zastoupení vítězek soutěžě Miss by mělo mít spíše takový charakter. Málokterá vítězka soutěže krásy se stane i dobrou modelkou. Naše úzká spolupráce s Miss Marketing a její ředitelkou Michaelou Maláčovou napovídá o některých našich záměrech do budoucna.

Existuje vůbec nějaká česká modelingová agentura, která by si vybírala i modelky řekněme „ženštějších“ tvarů?

phAno, PH Model Management zastupuje i takové modelky. Neděláme to dlouho a nemame takových modelek mnoho, ale celkem se nám v tomto směru daří. Postupně budejeme tzv. Plus Size divizi.

Je paradoxní, že některé z takových modelek mají tendenci hubnout, což může způsobit ztrátu zakázek. Naštěstí máme nedaleko kanceláře fast food. Kdyz nějaká “plus size” modelka zhubne, tak potom musí pod dohledem pracovníka do fast foodu a sníst co se do ní vejde. Je to tvrdý business!

….delám si legraci.

Co říkáte na návrat slavných světových topmodelek, které se svým věkem řadí spíš ke střední generaci? Mají ještě vůbec šanci se vedle mladičkých a neokoukaných tváří prosadit?

Myslím, že modelky jako Claudie Schifferová, Eva Herzigová, Kate Mossová a další ikony modelingu 90.let nemají potřebu se prosazovat. Oni se už prosadily a tento stav očividně trvá, protože je všichni chceme i nadále vidět na fotografiích, na titulních stranách a reklamních kampaních. My zákazníci si je žádáme a ony nám za patřičný honorář vyhoví.

Která modelka z vaší agentury uspěla ve světě? Čím je podle vás  výjimečná?

Kupříkladu Bára Holotová. Její exteriér je skvělý, ale síla její osobnosti dělá rozdíl oproti ostatním modelkám.

Nebo Kristyna “Kristy” Kaurová (foto) Jeji ojedinělý “look” přesně padl do oka stylistům od Calvina Kleina, Givanchy, Alexandra McQueena a dalších. Během minulého fashion weeku se z ní přes noc stala hvězda.

Ale mohu zmítit i Libora Duška (foto) Myslim, že Libor nikdy neuvažoval o kariéře modela. Náhodou jsme si ho vyhlídli a dnes patří k nejžádanějším modelům z východní evropy. Pracuje pro Louis Vuitton, Givenchy, Roberto Cavali a dalsi. Libora ctí jeho skromnost a také čerstvý diplom inženýra. Je důkazem, že ne každý model je jen nafoukaný panák.

Co byste  poradil  rodičům dívek,  nebo i chlapců, kteří se chtějí věnovat modelingu?

phAť k modelingu nepřistupují jako k letní brigádě. Pokud modeling jejich dcery má mít nějaký pozitivní dopad pro její budoucnost, musí k němu přistupovat jako k businessu s výhledem na několik let dopředu. At´ se pečlivě informují o agentuře s kterou hodlají spolupracovat. Ať nikomu neplatí předem za to, že jim slíbí, že z jejich dcery udělá modelku. Ať se oprostí od předsudků, které tuto profesi provází – ve většině případů to není pravda. Ať se jejich dcera učí anglicky, nezapomíná na slušné vychování a odpovědnost vůči lidem, kteří pro ni pracují.

V PH vyžadujeme schůzku s rodiči každé začínající modelky. Myslíme si, že její rodina musí mít podrobné informace o tom co, kde a proč jejich dcera má dělat. Jen tak to může dělat dobře a s nezbytnou podporou svého zázemí doma.

Jaká jsou rizika spojená s tímto povoláním?

Pokud se ptáte na drogy, anorexii a zhýralý způsob života vůbec, mohu říci, že se modeling jako odvětví showbusinessu za posledních 30 let naprosto změnil a zprofesionizoval. Úspěšní jsou ti, kteří dokáží dobře odvádět svoji práci a s tím se nic z výše zmíněného neslučuje. Ano, taková nebezpečí hrozí, stejně jako hrozí ve škole, na diskotéce nebo jinde. Myslím si, že ti kteří se dostanou na “šikmou plochu” by se na ní dostali i bez modelingu.

Jak modelky vyhledáváte?

phJsme přítomni na všemožných soutěžích, sledujeme weby kde začínající modelky umisťují sve fotografie, mnoho dívek nám zasíla své fotografie. Především ale máme několik spolupracovníků, kteří se zabývají hledáním tváří na místech, kde se koncentruje mládež. Většinou ti, které by nikdy samo nenapadlo se modelingem zabývat jsou ti s největším talentem. A naopak.

 Kdyby za vámi přišla hezká třicátnice s tím, že se chce stát modelkou, co byste jí řekl?

Snažíte se mě dostat do rozpaků. Myslím, že se to zatím nestalo ……..zeptal bych se, jestli nemá dceru.

A co by řekl fotbalový trenér 40- ti letému chlápkovi, který by se ptal jestli může začít s kariérou  profesionálního fotbalisty?

Jakým způsobem“nevhodné“typy odmítáte

To samozřejmě není nic příjemného. Modeling nutně nesouvisí s obecně uznávanou krásou. Snažíme se, aby bylo zřejmé, že na to tak pohlížíme. V podstatě by to mělo vyznít stejně, jako když je někdo odmítnut při pohovoru na jakékoliv jiné zaměstnání. 

Jaké ženy se líbí vám? Dokážete se na ně podívat i jinak, než očima ředitele modelingové agentury?

Já mám oči jen jedny. Netuším, jestli bych se na ženy díval jinak, kdybych měl jinou práci. Ano, moje přítelkyně je modelka, ale práce je v našem vztahu okrajové téma. Líbí se mi, že jezdí skvěle na snowboardu, že se naučila řídit motorku, že studuje práva, že jeden den lezeme po horách nebo pečeme buřty na ohýnku a druhý den dokáže stát ve studiu před fotákem na druhém konci světa.

Reklama