Blonďatá Danielle Sheypuk je vůbec první modelka na invalidním vozíku, která se nedávno představila na přehlídkovém mole a rovnou na módní události roku New York Fashion Week, kde předváděla modely pro americkou návrhářku Carrie Hammer. Staly se z nich přítelkyně a jejich snem je změnit módní průmysl.

A jak pětatřicetiletá Danielle s odstupem času vzpomíná na prestižní týden módy, kde se stala hvězdou? „Byl to neskutečný zážitek a pokaždé mi naskakuje husí kůže, když si na to vzpomenu. Cítila jsem se sexy a okouzlující. A co je nejdůležitější, cítila jsem se jako ostatní modelky. Vůbec jsem nepociťovala nějaký handicap jako to, že jsem na invalidním vozíku,“ řekla v rozhovoru pro theguardian.com Danielle. Nejedná se o její první úspěch. Už v roce 2012 obdržela titul vozíčkářka roku,a tehdy se rozhodla proniknout i do světa módy.

daniel

„Existuje mnoho negativních názorů týkajících se osob se zdravotním postižením. Obecně platí, že lidé s postižením jsou považování za nesexy, asexuální a bezmocné a nevkusné lidi. A já se snažím tyto názory vyvrátit. Osoby s postižením jsou také běžní spotřebitelé módy, módu mají rádi a návrháři by na ně měli myslet,“ míní Danielle Sheypuk.

Reakce na vystoupení Danielle byla obrovská, za co je ráda i návrhářka Carrie Hammer, která si ji na svou akci pozvala. „Čekala jsem, že nějaké reakce budou, ale že bude tak velká, mě nenapadlo. Jsem nadšená. Mým cílem je totiž zlepšit vzhled postižených žen a dívek a pozornost mi pomáhá toho dosáhnout,“ chválí si návrhářka Carrie Hammer. „Chci, aby ženy vnímaly své tělo a uvědomily si, že mé šaty nejsou jen pro modelky,“ dodává.

daniel

A jak si užívá modelka na vozíčku toho, že je pro mnohé vzorem? „Je to pozice, kterou beru vážně. Celý život žiji s postižením, rozumím ostatním, kteří jsou na tom stejně jako já a snaží se, aby žili normální život. Sama se věnuji mediální činnosti a obhajování zdravotně postižených lidí a chci zasáhnout i do módního průmyslu, aby na nás postižené mysleli. My taky milujeme módní časopisy a nakupování,“ uzavírá Danielle, která je na vozíčku od pěti let, kdy jí byla zjištěna spinální svalová atrofie. A dodává: „Móda je o tom, že oblékáte tělo, jaké máte, a nezáleží na tom, jak vypadáte. Jde o to zdůraznit své přednosti, a to jde, i když jste na vozíčku.“

danie

Foto: Danielle Sheypuk/Facebook

Reklama