5c54318e49e35obrazek.png
Foto: Profimedia.cz

  • Tvídové sako

Rok 1955 byl rokem, kdy dámský šatník přivítal v té době výstředního člena. Tvíd, který byl ryze pánskou záležitostí, získal díky legendární ikoně módního průmyslu, novou tvář. Coco Chanel navrhla, následně také ušila tvídové sako, podtrhující křivky ženského těla. Bylo zdobeno zlatými propracovanými lemy a knoflíky, které mu dodávaly punc luxusu. Zbourala zažité konvence a posunula dámskou módu zase o kousek dál. Levný materiál se rázem stal populárním, který na jedinečnost Coco Chanel odkazuje dodnes. Příznivkyně tvídových sak Chanel byla například nádherná, muži obdivovaná Brigitte Bardot či Jackie Kennedy. V aktuálních kolekcích naleznete mnoho jeho podob, ale specifické jednoduché linie si stále zachovává. Především mezi dámami z vyšších vrstev se jedná o svršek zcela nepostradatelný.

5c5431dfdd518obrazek.pngZ kolekce: Pietro-filipi.com

  • Perly a jiné doplňky

Jestli někdo věřil v sílu doplňků, pak to byla právě Coco. Bývala kloboučnice si libovala nejen v kloboucích, ale také v brožích a perlách. Šperky vždy hrály prim jejích modelů. Extravagantní brože se nejčastěji objevovaly na sacích. Tvořily spolu kombinaci elegance, noblesy, zároveň měly netradiční vzhled.  Perly zdobily jak šaty, tak košile. Luxusní perly Coco doplňovala o masivní náušnice a náhrdelníky. Na ruce módní ikony byly často k vidění výrazné zdobené náramky. Lásku k doplňkům projevovala i ve stáří. Extraordinérním stylem Coco Chanel se nechala inspirovat nejedna žena. Perly s oblibou nosila také Jackie Kennedy nebo Audrey Hepburn.

5c543c015b7f2obrazek.png
5c543c1f0082bobrazek.pngFoto: Profimedia.cz

Coco Chanel bourala zažité konvence. Ukázala ženám, že nemusí mít strach vynést ani kousky pánského charakteru. Sama s oblibou oblékala široké námořnické kalhoty, košile větších velikostí, svetry, atd. Uvědomovala si však konzervativní odměřenost té doby. Zaměřila se proto na módní oděvy a doplňky podtrhující jemnou stránku žen. Nebyly to pouze pouzdrové šaty bez límce a manžet známe jako “malé černé”, jež se staly oblíbené po celém světě. Ikonickým prvkem se stal také úplet, jež Coco zavedla do módy. Zmínit musíme také malé prošívané kabelky na řetízku, prodávané společnosti Chanel i dnes. Jsou natolik populární, že se staly doplňkem, který módní společnosti často napodobují. Podpis Coco Chanel nalezneme i v bílých lakovaných lodičkách s černou špičkou, v sukních skládaných či v pouzdrovém střihu v délce pod kolena. 

obrazek.png

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama