shutterstock-377837143.jpgFoto: Shutterstock

Obléknout se na svatbu má svá pravidla, která mohou do jisté míry určovat i ženich s nevěstou. Například tak, že doporučí určitou barvu, aby byli svatebčané na fotkách sladění. Doporučení oblečení se může lišit také v závislosti na druhu svatby. Jiné je žádoucí do kostela, jiné na pláž či do lesa. I takové svatby totiž jsou. Podrobné instrukce, jak bude veselka probíhat, byste si tedy vždy měla vyžádat od budoucích manželů, popřípadě by to mělo být napsané na pozvánce.

5eb90ccd21df1ble-1-.jpgFoto: Zalando

Obecně samozřejmě platí, že byste neměla být hezčí než nevěsta. I když chápeme, že v některých případech to může být velmi obtížné. Jestliže má nevěsta bílé šaty, je pro všechny ostatní tato barva tabu. Jedinou výjimkou je situace, kdy chce mít nevěsta celou svatbu v bílé. Jestliže má nevěsta šaty v jiné barvě, i ta by pro vás měla být na její slavnostní den zapovězena. Je zkrátka žádoucí, aby novomanželka vyčnívala.

Vyzývavost stranou

Důležitým pravidlem je také umírněnost. Svatba, i když se nese třeba v neformálním duchu, je významnou událostí zasluhující si respekt. Proto se vyvarujte příliš krátkým šatům či sukním, příliš vysokým rozparkům a příliš hlubokým výstřihům. Pokud zvolíte decentní výstřih už ho nekombinujte s vyšším rozparkem a naopak.

Současná pravidla už nezakazují ani černé oblečení, které bývá symbolem smutku. Takové malé černé jsou elegantní klasikou a pokud je rozsvítíte nějakým barevnějším doplňkem, uděláte dobře. Šaty můžete zvolit delší i ke kolenům, zapovězený není ani kostýmek nebo elegantní overal.

Uvolněné barvy

Co se týče barev, lepší jsou tlumenější, pastelové či pudrové tóny, protože v agresivnějších barvách budete vyčnívat, a to by se nevěstě nemuselo líbit. Bát se nemusíte jemnějších vzorů. Nicméně i tato barevná pravidla už jsou v dnešní době uvolněnější. Pokud si nejste jistá, nejlepší je oblečení zkonzultovat s nevěstou.

Pohlídejte si také vykukující spodní prádlo. A pokud nemáte vhodnou podprsenku bez ramínek, volte šaty s rukávkem, širokými ramínky nebo přes ně přehoďte bolerko. Flitry nebo třpytivé materiály si nechte na jinou příležitost, třeba na diskotéku, až je zase otevřou.

Při svatbě v kostele byste měla mít delší šaty a zahalené ruce. Nejen z úcty, ale má to i praktický význam, protože v kostele bývá chladno. Můžete to vyřešit například přehozem, plédem či šátkem, do kterého se zahalíte, a který bude barevně korespondovat s vašim oblečením.

Doplňky

S ohledem na materiály zejména v letních měsících oceníte vzdušný šifon nebo chladivý satén. Naopak nevhodná je kůže nebo džínovina. Na nohy obujte lodičky, elegantní baleríny nebo páskové sandálky. I ty by ovšem měly vypadat společensky. Boty, které si během dovolené berete na pláž, nejsou nevhodnějším řešením.

Jako kabelku zvolte psaníčko, velké brašny, ve kterých nosíte do práce svačinu, oběd a další nezbytnosti, se nehodí. 

Inspirace z obchodů

5eb8ff74c1f0cmohito.jpgFoto: Mohito

zoot.jpgFoto: Zoot

5eb902ff243c6posh.jpgFoto: Poshme

pietro.jpgFoto: Pietro Filipi

Čtěte také:

Reklama