Zuzana Kubičková

Minulý týden jsme se sešly v ateliéru módní návrhářky Zuzany Kubíčkové a povídaly si o tom, co to móda je, jaká by měla být a proč je dobré vybočovat z davu. Celé setkání bylo tak inspirativní a poučné, a tak bych se o něj s vámi ráda teď podělila...

Módu miluji a má v mém životě důležité místo. Nejen proto, že se ráda strojím a každý nový kousek v mém šatníku mi dělá radost, ale hlavně proto, že ji považuji za možnost vyjádření se, za možnost, vyladit svou osobnost do módadokonalosti nebo možnost reprezentovat sám sebe. K některým kouskům mám citovou vazbu, s jinými je spojený nějaký příběh. Móda je dle mého umění a byla radost mluvit o ní s někým tak inspirativním, milým a jedinečným, jako je právě Zuzka.

Říká se, že člověka ovlivňuje nejen to, jak vypadá, ale i v jakém prostředí se pohybuje, a je to svatá pravda. Ateliér, v němž Zuzka tvoří své kolekce, se nachází na Vinohradech, v prvním patře starého pražského domu, v bytě, který na vás dýchne skvělou atmosférou.

A tak jsme mluvily a mluvily a mluvily...

Na čem právě teď pracujete?
Právě připravuji novou kolekci, která bude představena 3. září na Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Už jdeme do finále, zbývají nám poslední dva týdny do přehlídky.

Je kolekce zatím tajná nebo můžete něco naznačit a navnadit nás?
Tajné to ještě je, ale mohu alespoň něco málo naznačit: půjde o večerní šaty. Pro mě je to splnění snu, tajně jsem po zpracování tohoto tématu toužila léta. Sice jsem nyní příliš nerespektovala sezonnost, ale, to jen potvrzuje, jakým způsobem pracujeme. Spousta věcí vzniká ručně, je to dlouhý proces a ráda bych, aby takové šaty nebyly právě jen sezonní záležitostí.

móda

To trochu vybočí z toho, co se obvykle očekává, že?
Samozřejmě kolekce spadá do sezony jaro/léto, ale v mém případě jde hlavně o víceméně klasické, nadčasové střihy, na které se dají aplikovat různé materiály nebo barvy. V tom spatřuji dlouhověkost a také to vyplývá z mého způsobu práce, vše děláme na zakázku pro konkrétní osobu. A nejčastěji vytváříme společenské šaty, dalo by se tedy říci, že příklon k nadčasovým liniím je praktické rozhodnutí.

Vraťme se ale k té zmiňované sezonnosti a pojďme si chvíli povídat o vaší kolekci podzim/zima, která je v tento moment aktuální. Co vás inspirovalo?
V této kolekci se spojilo více faktorů. Ten, co byl ale na první pohled asi nejviditelnější, byl burleskní nádech. Myslím si, že lesk, třpyt, lehká zdobnost a další podobné atributy jsou mým přirozeným projevem, že nejsem vlastně ani schopná říci, kde to celé začalo, nebo co bylo konkrétním spouštěčem. Často pracuji se základními střihy, které jsou klasické, fascinuje mě hlavně dekor, zdobení a kombinace materiálů, které by spolu třeba na první pohled nemusely souviset, vidíte-li je nezpracované. A ve věcech, které dělám, se téměř vždy objevují prvky spodního prádla. To je samo o sobě to, co ženskost, glamour a svůdnost snadno navozuje. 

Zuzana Kubičková

A kdo je tedy ta nositelka? Pro koho jsou vaše šaty určené?
Může je nosit kdokoliv. Protože u mě najdete jak klasické, tak i večírkové šaty. Vzhledem k volbě barev a materiálů se v mých modelech najde žena, která má ráda život a užívá si ho. Ale nemusí to být a priori extravagantní osoba. V kolekci je patrná kultivovanost - oděvy nesklouzávají do primárně svůdné roviny. Pro mě je velmi důležité, jak jsou oděvy zpracované a předpokládám, že i nositelka chce mít šatník, který vydrží dlouhá léta. Kvalita zpracování je devíza, kterou můžeme nabídnout.

Je pro vás těžké své věci nabízet českým ženám? Osobně se totiž domnívám, že jsou Češky trochu „tvrdý oříšek“ a názory na oblékání jsou stále velmi rozporuplné.
Nemám ráda paušalizování a myslím si, že v základu jsou lidé všude víceméně stejní. Rozdíly v pohledu na věci formuje naše okolí, kulturní historie a kontext. Móda je velkou většinou naší společnosti stále vnímána jako zbytečnost. Ustálil se zde názor, že oblečení je hlavně spotřební zboží. Neříkám, že je to špatně, ale pro mě osobně je důležitá kvalita řemesla, které se s velkou průmyslovou výrobou vytrácí. Oděvy ztratily hodnotu. A také je nutno mít neustále na paměti, že módní přehlídky nejsou přesným návodem nebo diktátem, jak chodit běžně po ulici. Vlastně je to něco jako zjednodušené divadelní představení, nebo mě napadá analogie s prezentací konceptů v automobilovém průmyslu, kde se rodí myšlenka, nápad, který se následně adaptuje do sériové výroby. Jde o náladu daného okamžiku. Módní přehlídka může diváka povznést nad každodennost, šokovat, vzbuzovat emoce. Záleží na tvůrci, s jakým záměrem přichází, jaký snový svět chce divákům představit. Móda má inspirovat a každý by si z ní může vzít jen to, co je mu blízké.

Když jsem studovala ve Francii, byla jsem neustále obklopena módními knihami i časopisy, i každý zpravodajský deník měl svou módní rubriku. Móda byla brána nikoliv jako frivolní zábava pár excentriků, ale jako základní součást kultury, životního stylu a vzdělání každého Francouze.

Ale abych se vrátila na začátek: ženy, které ke mně chodí, tím „oříškem“ nejsou, mají jasno. A osobně si myslím, že zájem o to, jak vypadáme, roste.

modaSouvisí si to se zájmem o lokální tvorbu jako takovou?
Ano, částečně, je to teď velký trend. Podle mého názoru se slovo “lokální” v současné chvíli u nás nadužívá. Je to trochu zavádějící, obzvlášť v módním průmyslu, kdy záleží hlavně na kvalitě, materiálu a zpracování. Možností nekonečného výběru se člověk přesytí a časem si uvědomí, že utrácí za něco, co nemá adekvátní hodnotu.

Vy máte potřebu nějak vybočovat?
Ano, chci vybočovat. Nemám ráda jakékoli organizované myšlení. Nechci říci, že jsem extrémní individualista, ale jednoduše nevidím smysl v tom dělat věci, které už tady jsou. Předpokládám, že každý, kdo něco tvoří, chce dávat život jedinečnosti. Dělám věci tak, jak jsou mi přirozené a od toho se všechno odvíjí, doslova si užívám svobodu tvorby.

 

 
Zuzana Kubíčková je úspěšnou absolventkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), získala ocenění Módní designer roku a řadí se mezi nejvýraznější postavy českého návrhářství. Její modely jsou ženské, sexy, glamour, trochu dráždivé, plné lesku a třpytu. A kromě toho všeho je Zuzka návrhářka s dokonalým smyslem pro detail.

Mohlo by vás také zajímat:

Uložit

Uložit

Reklama