Zánět močového měchýře důvěrně zná 70 % žen, každé páté ženě se močový zánět vrátí. Opakovaným infekcím ale můžete předcházet vhodnými, nikterak složitými, preventivními opatřeními. A pokud už se infekce projeví, musíte ji včas a správně léčit.

Infekce močových cest jsou typické přítomností patogenních mikroorganismů v močových cestách a v moči. Nejčastěji se jedná o bakterie, méně často o viry či kvasinky. Až 75 % zánětů močového ústrojí vyvolává bakterie Escherichia coli, která se přirozeně vyskytuje v tlustém střevě každého z nás. Pokud se však dostane do močového traktu, stává se z ní nepřítel číslo jedna. Typickými projevy močové infekce jsou pálení, řezání, časté nucení na toaletu, bolest při močení, únava, v závažnějších případech se přidává horečka, třesavka, zimnice a krev v moči.

Hlavní příčinou vyššího výskytu močových infekcí u žen je krátká vzdálenost mezi ústím močové trubice a konečníkem a zevními pohlavními orgány. Přechod patogenních mikroorganismů do močových cest je tak snadnější a velmi častý. Proto je základem prevence močových infekcí pečlivá hygiena po použití toalety, ale také před a po pohlavním styku. Jakkoliv se to může zdát banální, vymočení se před a po sexuálním aktu, a to jak u ženy, tak u muže, odplaví většinu bakterií z močové trubice. Dodržujte také dostatečný pitný režim a snažte se močit jednou za 3 hodiny. Optimální je vypít přibližně 2–2,5 litru tekutin denně a moč nezadržovat. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu, totiž trpí infekcemi močového ústrojí častěji.

Uroval

Pro prevenci infekcí močových cest můžete také sáhnout po vhodných doplňcích stravy. Dobře prověřené jsou preparáty s obsahem brusinek a D-manózy, které zabraňují přichycení patogenních bakterií na stěnu močového traktu. Ty jsou obsažené například v produktech řady Uroval. Unikátní složení má přípravek Uroval manosa Akut +, který je obohacený o takzvaný lyzát E. coli, což jsou porušené a rozbité buňky bakterie E. coli, které ztratily schopnost vyvolat v organismu onemocnění, ale je u nich zachována schopnost aktivovat imunitní systém organismu. Pro podporu imunity často lékaři doporučují kombinovat tyto přípravky s probiotiky.

Pokud se již infekce začíná rozvíjet, je možné doplňky po poradě s lékárníkem využít v počátcích k tlumení příznaků. V případě závažnějších a déle trvajících potíží je však nutné vyhledat lékaře, který případně rozhodne o nasazení antibiotické léčby.

Více se dozvíte ZDE.