Meteorologické výkyvy mají dopady na zdraví mnoha lidí. Někteří jedinci jsou vůči těmto náhlým změnám citlivější a pocítí i sebemenší vychýlení, jiní zase registrují obraty počasí s předstihem několika dnů. Jak jste na tom vy?

Zdravotních komplikací, u nichž hrají roli změny počasí, je známá celá řada. Dokonce existuje vědní obor, biometeorologie, který toto zkoumá. Prozradíme, na co konkrétně může mít počasí vliv.

cold

Krevní tlak

V létě, při poklesu atmosférického tlaku, snižuje se rovněž krevní tlak.

Sebevraždy

Výkyvy počasí mají vliv i na psychické rozpoložení člověka, proto například míra sebevražd roste v zimě a na podzim.

Astma a alergie

Změny období a horké vlny zhoršují projevy astmatu a nejrůznějších alergií.

Problémy s klouby

Náhlé změny atmosférického tlaku, ke kterým dochází například před bouřkou, mohou spustit bolest kloubů. Nepříjemný je i dopad velmi chladných teplot.

Bolest hlavy

Tato potíž se dává také do souvislosti s rychlou změnou atmosférického tlaku. Jinou příčinou bývá například prodlužování dnů – delší působení jasného světla může u některých náchylnějších jedinců vyvolat migrénu.

Cukrovka

Během chladných období roste viskozita neboli vazkost krve. V této době mohou mít cukrovkáři potíže s kontrolou glykémie (hladiny cukru v krvi).

Srdeční infarkt

Hlavně kardiaci by si měli v letních dnech dávat pozor a vyhýbat se pobytu na přímém slunci.

Chronická obstruktivní plicní choroba a jiné nemoci plic

Horké a vlhké počasí může ztěžovat dýchání, především lidem s již existujícím plicním onemocněním. Znečištění ovzduší, které v létě bývá horší, hraje také svou roli.

Chřipka

Podle vědců rapidní změny teplot oslabují imunitní systém a tělo se stává náchylnější k infekcím, tedy také k běžné chřipce.

Pocit tlaku v nosních dutinách

Nárůst atmosférického tlaku spousta lidí pociťuje právě v oblasti nosních dutin.

Uvedený výčet možných dopadů počasí na lidské zdraví zdaleka není kompletní. Zdá se, že na nás má vliv i v ohledech, které si ani přímo neuvědomujeme. Pro zdravého mladého člověka tyto změny obvykle nepředstavují vážnější zdravotní riziko. Na pozoru by se však měli mít především starší a nemocní lidé a přizpůsobovat svoje denní aktivity aktuální předpovědi počasí.

Zdroj: U lékaře

Reklama