PRAHA/SOUL – Nová generace mobilních telefonů zcela nahradí platební karty i občanské či řidičské průkazy. Je jen věcí času, kdy se rozšíří mezi většinu uživatelů a přes padesát let existující plastové karty navždy vytlačí.

Špičkou ve vývoji mobilů je Jižní Korea a Česká republika. Čeští vývojáři před měsícem představili unikátní technologii elektronického podpisu přímo v mobilním telefonu.
Kromě běžných hovorů a esemeskování budou mobily sloužit i jako virtuální kreditní karta pro nákupy v celosvětové sítí e-obchodů, a dokonce i jako osobní, nezpochybnitelný podpis, stvrzující daňové přiznání či jakoukoliv smlouvu nebo mnoha miliónovou transakci.

Elektronický podpis vyřeší i Achillovu patu dnešních mobilů – ochranu vysílaných a přijímaných dat před hackery.

„Princip elektronického podpisu v mobilním telefonu je totožný s procesem, který probíhá při podpisu v PC nebo čipové kartě. Výhodou řešení v mobilním telefonu je především možnost kombinovat výhody PC a internetu s mobilním telefonem. Je například možné vytvořit elektronický dokument na počítači a poté ho podepsat za použití mobilního telefonu,“ říká Ing. Petr Budiš, expert na bezpečnost dat z První certifikační autority, která elektronický podpis v mobilu vytvořila.

V Jižní Koreji se do testování mobilní platební karty zapojily tři největší korejské telekomunikační společnosti, největší společnost provozující klasické platební karty a také několik místních bankovních domů.
I jejich zákazníci budou moci v brzké době pomocí mobilní platební karty nakoupit vše, počínaje rohlíkem a konče automobilem.

„Snažíme se měnit myšlení lidí, že platební karta je kartička z plastu. Ve skutečnosti je platební kartou hnědý datový pásek vzadu na plastu. A my se lidem snažíme říct, že tato data mohou být ukládána kamkoli, třeba do mobilního telefonu,“ prohlásil manažer Cho Eun-Sang ze společnosti Harex Infotech.

„Z telefonu se data přenesou pomocí infrapaprsku, nebo rádiovými vlnami. Již brzy tak u sebe budete mít jen malý mobil, který dokáže všechno. Být platební kartou, vstupenkou kamkoli, občankou, komunikátorem, zábavou. Budete mít v dlani celý svět,“ dodává Cho Eun-Sang.   

      
Reklama