Myslíte si, že melodie na mobil může charakterizovat vaši osobnost? Podle čeho si vybíráte své vyzvánění?

 

Mobilní technologie se řítí nezadržitelně kupředu. Z hračky, kterou si mohli dovolit zkraje jen vyvolení, se již dávno stala věc denní potřeby. A mobily jsou dál, s telefonem se už dnes neztratíte, protože mnoho modelů nepostrádá GPS navigaci. Rozhodně se se svým telefonem ani nebudete nudit, protože hry, které se pro mobily vyrábějí, dosahují vynikající kvality. Mobil se stal i módním doplňkem.

Telefon posázený diamanty.Co všechno o vás může telefon prozradit?
Už vzhled telefonu napovídá něco o vašem vkusu. Mobily se dnes vyrábějí skutečně tak rozmanité, jak si jen dovedeme představit. Líbí se vám hranatý nebo vajíčko? Konvenčně černý nebo pastelově růžový? Plastový nebo posázený diamanty? Nic není problém...

Mobilní telefon budoucnosti.Chtěli jsme ale hovořit o melodii. Lepší telefony dnes zvládají přehrávat melodie v podstatě stejně kvalitně, jako kdybyste si je pouštěli z rádia. Čert aby se vyznal ve všech těch pojmech, jako jsou true tone, poly tone, real tone, midi tone... Fakt je zkrátka ten, že jako zvonění se vám může z mobilu linout vaše oblíbená skladba libovolného žánru, váš osobní hlasový nebo zvukový záznam nebo třeba staré dobré pípání, kterého je ovšem také nespočet druhů.

To, jakou melodii si na telefonu nastavíme, o nás hodně vypovídá. Průzkum například prokázal, že asi 75 % gayů má jako vyzvánění dětský smích. Myslíte, že je to jenom náhoda? Kdepak. Stejně jako se necháme podvědomě ovlivnit při řízení tvrdší hudbou k odvážnější jízdě, tak si i vybíráme vyzvánění telefonu podle toho, co nás osobně charakterizuje, co je pro nás příznačné.

Jak si vybíráte melodii na telefon?

Jan Hrubý, majitel klubu

Vybral jsem si z menu v telefonu. Nejoptimálnější zvuk, který mě nerozčiluje.
Alice Podlešná, studentka

Kamarádka mi poslala moji oblíbenou písničku od Jamese Blunta.
Jana Janovská, studentka

Používám písničky, každou chvíli je měním. Teď jsem se zrovna vrátila k Tabáčku od Chinaski.
Radka Nováková, státní úřednice
na mateřské

Nahrála jsem si dcerku, jak zpívá.

A další vychytávka?
Dnes si už můžete nastavit pro každého volajícího (nebo alespoň pro nějako skupinu) jinou melodii. Podvědomě tak dáváte signál, jaké vztahy s dotyčným nebo dotyčnou máte, nebo jak na vás působí. Schválně si někdy vypozorujte, ke kterému kamarádovi jste si přiřadila automaticky něžnou romantickou skladbu a ke kterému pořádnou rockovou vypalovačku.

PhDr. Karel Humhal, klinický psycholog

Teoreticky i prakticky vzato, jakákoliv činnost člověka o člověku něco vypovídá. Některé činy jsou "výmluvnější", jiné "neutrálnější". Nicméně každý čin, každá aktivita obsahuje informaci o jejích autorovi. Na podobném principu jsou založeny projektivní psychologické testy. Tam, kde má člověk možnost široké volby, jako je tomu v případě melodie vyzvánění mobilu, je míra výpovědi o člověku větší. Není např. náhodné, zda majitel mobilu zvolí pro vyzvánění známou melodii populární bigbeatové skupiny, klasiku a nebo třeba hlasový projev paviána. Na druhé straně nutno přiznat, že z ojedinělé volby nelze činit dalekosáhlé závěry. Nejspíš lze usuzovat na aktuální stav mysli člověka převládající určitou dobu a nebo třeba i  přizpůsobení se módním trendům. Více by vypovídalo vyzvánění, které by člověk vytvořil sám, jako například někteří vytvářejí pomocí počítačových programů originální novoročenky.

Jaká je ta vaše melodie? A jak jste si ji vybrala? Preferujete raději pípání?

Reklama