HELSINKY – Dosud se proti masivnímu využívání mobilů vedly nejrůznější kampaně, jež měly na vědecké i pseudovědecké bázi doložit jejich nebezpečnost pro lidský organizmus.

Finové však přišli s výzkumem, který naopak dokládá jejich nezastupitelnou roli při spáse lidských životů. Nejde přitom pouze o nejrychlejší spojení se záchranářskými týmy, které se mohou v co nejkratší době dostavit na místo neštěstí.

Podle slov vědecké pracovnice Heleny Korpiové z finského statistického úřadu se totiž díky mobilům podařilo radikálně snížit sebevraždy, jejichž počet ve všech vyspělých zemích světa od šedesátých let minulého století lavinovitě narůstá.
Finové, kteří se rozhodli skoncovat se životem, totiž stále častěji používají mobilu jako poslední instance k tomu, aby se mohli bez přítomnosti konkrétní druhé osoby vypovídat z trápení, které je přivedlo k tomuto krajnímu řešení, a popřípadě zvrátit jejich definitivní rozhodnutí.
Mobil se tak vlastně dostává na stejnou úroveň s permanentně účinnějšími antidepresivy i celostátními preventivními programy, které mají zamezit tomuto neblahému jevu.

Když před léty umanutý Fin Jorma Ollila přeměnil výrobní program stagnující dřevařské firmy na dnes prosperující podnik sdělovací techniky Nokia, ani v nejmenším netušil, že se nejen stane finančně nejproduktivnějším Evropanem, ale zároveň budoucím ochráncem lidských existencí.
Podařilo se mu totiž udělat ze své vlasti místo, které se pyšní nejvýkonnější sítí pro přenos příslušného signálu i nejvyšším počtem jeho uživatelů.
A to oceňují i četní, surově řečeno, dosud váhající kandidáti dobrovolného odchodu z tohoto světa.