Je to pravda nebo mýtus, že mobily i bezdrátové telefony způsobují rakovinu? Vědci tvrdí, že jsou oba stejně nebezpečné a mohou způsobit závažné zdravotní problémy.


Mobilní telefony
Studie švédského týmu publikovaná v renomovaném časopise Occupational Environmental Medicine uvádí, že nám telefonování mobilními telefony škodí. Odborně řečeno problém prý tkví jednoznačně ve vlivu vysokofrekvenčního záření na živý organismus. Vědci prokázali, že při telefonování mobilními telefony jsme vystaveni zvýšenému riziku vzniku zhoubného nádoru buněk, kterým se říká gliové. A ty jsou pro náš organismus významné proto, že chrání důležité nervové buňky. Nadměrným používáním mobilů tak může dojít na nádorové onemocnění nervu mezi uchem a mozkem. Prokázali i to, že riziko je větší na té straně hlavy, na které přikládáme telefon, a dobu jedné hodiny určili jako dobu, kdy je riziko nebezpečí výraznější.

Vědci dále tvrdí, že lidé, kteří telefonují mobilem déle než hodinu, mají o polovinu větší jistotu, že je postihne rakovina úst.

Bezdrátové telefony
Do výzkumu vlivu bezdrátových telefonů na naše zdraví se zase pustili Nizozemci a zjistili, že domácnosti, které mají bezdrátové telefony, jsou ohroženy radiací. Ta způsobuje bušení srdce, nevolnost, nespavost, bolesti hlavy. Uživatelé těchto telefonů jsou také, a to třikrát víc, ohroženi akustickým neuronem – tedy zhoubným nádorem mezi uchem a mozkem a čtyřikrát víc zhoubným nádorem mozku.

A bohužel ve špatných zprávách musím pokračovat: Poškození neuronů mozku vede k Parkinsonově i Alzheimerově chorobě. A tyto choroby vlastně k devastaci člověka.
Pro britskou vládu jsou tyto informace natolik alarmující, že už zvažuje, že zakáže používat mobily i bezdrátové telefony dětem do osmi let a do šestnácti let je chce povolit jen pro velmi nutné hovory.

Co dělat, abychom předešli potížím:
+ Dobrou fintou je používat hlasitý poslech nebo sluchátka, to proto, abyste nemuseli mít telefon u ucha

+ Neumisťujte pevnou část bezdrátového telefonu tam, kde trávíte nejvíce času, rozhodně ne do ložnice.

+ Telefonujte krátce.

+ Chraňte svoje děti – nenechávejte je dlouho telefonovat.

Věříte, že jsou mobily a bezdrátové telefony skutečně nebezpečné pro zdraví? Nebo si myslíte, že je to kachna? Jak dlouhé jsou vaše telefonáty - stačí vám pár minut, nebo hodinka je pro vás málo?
 

Reklama