O zdravotní prevenci se hodně mluví, ale často zůstane jen u řečí. Proto se Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE rozhodla vypravit Mobilní zdravotně preventivní centrum (speciálně upravený kamion s ordinacemi lékařů), který staví na náměstí mnoha měst v České republice „lidem přímo pod nos“. Lékaři zájemcům o prevenci zkontrolují pigmentová znaménka, zrak a naučí je správně pečovat o zuby. V loňském roce preventivní prohlídka v Mobilním zdravotně preventivním centru řadě lidí doslova zachránila život.

Metal-aliance

Dopoledne kamion přijíždí do mnoha mateřských školek se speciálním výukovým programem. Medici mají pro děti připravené pohádky o zubních kazech a na plyšových zvířátkách popisují, jak si děti mají správně čistit chrup. Děti se tak naučí, jak si čistit zoubky, jak se vyvarovat zubního kazu a na závěr se vydají do zubní ordinace v kamionu, aby si ověřily, že zubaře se rozhodně bát nemusí.

Odpolední program kamionu je od 14 do 17 hodin otevřený široké veřejnosti. Návštěvníci, kteří do kamionu zavítají, si mohou vybrat z ordinací několika odborníků. K dispozici bude například ordinace očního lékaře, který se zaměřuje na vyšetření šedého a zeleného zákalu. Na speciálním přístroji měří nitrooční tlak, jehož zvýšená intenzita doprovází zelený zákal a je tak dobrým indikátorem nemoci. Právě toto měření pomáhá zjistit riziko vzniku zeleného zákalu. Jeho úskalí je právě v tom, že jej postižený vůbec nezaznamená, nijak nebolí. Změny, které se v oku v důsledku zeleného zákalu dějí, jsou ale nevratné a může dojít k úplné ztrátě zraku. Pacienti se zeleným zákalem mívají nejprve malé výpadky v zorném poli, postupně se přidává ztráta periferního vidění a postupem času už vidí pacient místo lidí a předmětů jen stíny a tmavé skvrny. V nejhorších případech pacient ztratí zrak úplně. Další z častých onemocnění zraku je šedý zákal, který může vést v nejhorším případě k trvalé slepotě, dá se ale úspěšně operovat. Dochází při něm k zakalení čočky, což způsobuje to, že pacient vidí, jako by se díval přes špinavé sklo či zamrzající okno. Zakalení čočky je nejčastěji způsobené stárnutím, lze k němu mít ale také dědičné dispozice.

Metal-aliance

Dermatolog zase zájemcům vyšetří podezřelá pigmentová znaménka, což je po letních měsících určitě dobré neopomenout. To, co lidé často považují za pihy či pigmentové skvrny, mohou být příznaky rakoviny kůže. V loňském roce lékaři v kamionu diagnostikovali celkem 32 případů nejhoršího karcinomu kůže - melanomu. Ten je přitom v pozdních stádiích jen těžko léčitelný. Okamžité zahájení léčby tak těmto návštěvníkům kamionu zachránilo život.

Seznam měst, která Mobilní zdravotně preventivní centrum navštíví je postupně aktualizován na www.prevencezubu.cz.

Metal-aliance

Více na www.zpma.cz

 

 

Reklama