Málokde v domácnosti už naleznete na konferenčních stolcích, skříňkách či poličkách klasické telefony. Nahradily je telefony mobilní. Technický vynález, jehož funkční aplikace narůstají ze dne na den. Až jim často samy nerozumíme.

Od dob, kdy byl zkonstruován první mobilní telefon na světě s označením DynaTAC, kterému se přezdívalo cihla, uplynulo již 36 let. Za tu dobu se mobilní telefony staly nedílnou součástí života více než dvěma miliardám lidí.

mobilstary

typ DynaTAC

Trocha historie

Mobily první generace

Analogové mobilní telefony první generace byly velmi těžké, rozměrné, energeticky náročné a drahé. V této době se o vývoj nejvíce zasadila Motorola, která zavedla trend miniaturizace a líbivého designu.

Displej

Displeje první analogových mobilních telefonů se podobaly spíše dnešním kalkulačkám, lišily se jen barvou a počtem řádků. Později přišly grafické a víceřádkové displeje, které zobrazovaly i některé stavové informace, jako například stav baterie, úroveň signálu, vyzváněcí profil apod.

Baterie

Tehdejší baterie toho opravdu moc nevydržely. Několik desítek hodin pohotovosti a do 100 minut hovoru. Navíc byly velmi těžké a velké, mnohdy tvořily větší část celého přístroje.

Telefonní seznam

U prvních mobilních telefonů se telefonní seznam příliš nevyskytoval, v tomto případě musel postačit seznam ze SIM karty. U novějších mobilů první generace dosahovala paměť seznamu maximálně na 100 kontaktů, do kterého šlo uložit pouze jméno a číslo.

SMS

V době mobilních telefonů první generace byla služba SMS nadstandard, se kterým si některé z prvních analogových mobilních telefonů vůbec nerozuměly. U dalších mobilů staršího data šlo přijatou SMS přečíst, ale psaní již nebylo možné.

Vyzvánění

První vyzváněcí melodie nebyly zrovna příliš melodické, svůj účel ale plnily dokonale. O výběru z více druhů vyzvánění nemohla být ani řeč.

mobilinrenet

Připadá vám to jako dávná historie? Kdepak, je to jen pár let nazpátek. Technologie mobilních telefonů je neskutečná. Již dávno neslouží pouze k přenosu hlasu. Jejich pomocí si dopisujeme, připojujeme se k internetu, pouštíme si písničky, díváme se na filmy… Co přijde za dalších pár let? Zvládneme vůbec všechny ty funkce? A nestaneme se otroky mobilů ještě více než doposud?

Je krásný, ale děkuji, já si nechám ten starý

Mně osobně postačí, že se mobilem dovolám, přijmu hovor, případně pošlu a dostanu sms zprávu. Když mi syn před nedávnem nabídl mobil, který měl „už rok“, tudíž mu připadal zastaralý, odpověděla jsem: „Je krásný, ale děkuji,  já si nechám ten starý.“ A také…  asi bych ani nevěděla, co s ním. :)

zdroj: wikipedia

Čtěte také:

Mobily: Co o vás říká vyzvánění?