Kdo jsou ti, co ještě nemají mobilní telefon? Co je k tomu vede? Znáte někoho takového ve svém okolí?

Většina lidí si život bez mobilního telefonu už nedovede představit. Snadná a rychlá dosažitelnost kdykoli a kdekoli je jeho hlavní a nepřekonatelnou výhodou. Mobil si oblíbili nejen manažeři a podnikatelé, kterým pomáhá v práci. Ale také rodiče, kteří mají své děti kdykoli na doslech.

Přesto však existují skupiny lidí, kteří po mobilním telefonu netouží a o jeho koupi ani neuvažují.

Podle dostupných informací nemělo na konci srpna letošního roku v tuzemsku mobil 3,2 milionu lidí. To je o půldruhého milionu méně než koncem loňského roku. Tak vysoké číslo vychází i přesto, že podle prosté statistiky operátorů má mobilní telefon skoro devadesát procent české populace. Přesně tolik evidují společně všichni tři mobilní operátoři telefonních čísel.

Ve skutečnosti je majitelů mobilů méně, protože řada z nich využívá služeb více operátorů najednou.

Co to je za lidi? Proč ještě nemají mobilní telefon?

Jednou skupinou jsou lidé s nízkými příjmy, kterým na mobilní telefon a jeho provoz nezbývají prostředky. Zkrátka - chtěli by ho, ale nemají na to finance.

Nesmíme zapomenout ani na tzv. principiální odpůrce. Ti mobil nepovažují za životní nezbytnost a ke kontaktu se světem jim stačí jejich pevná telefonní linka. Jsou to lidé, kteří nepotřebují být kdykoli a kdekoli na příjmu. A absencí mobilního telefonu se necítí být diskriminováni.

Další skupinou jsou starší lidé, kteří jsou svým založením spíše konzervativní a nepatří mezi příznivce nových technologií. I oni raději používají pevnou linku, kterou umějí používat. Jsou přesvědčeni, že se bez mobilního telefonu bez problémů obejdou.

Jejich děti jsou často opačného názoru a jsou to právě ony, kdo rodičům mobilní telefon pořídí. Chtějí mít jistotu, že se jim kdykoliv dovolají.

A teď by se určitě ozvaly děti. Ony do určitého věku po mobilním telefonu pouze touží a v pravidelných intervalech bombardují rodiče novými a novými důvody, proč by jim ho měli pořídit. Někdy doba přemlouvání trvá déle, ale většinou rodiče jejich přání vyslyší. To jsou ale boje

Mobilní telefon je již nedílnou součástí dnešního života. Počet těch, kteří ho ještě nevlastní se bude pomalu a jistě zmenšovat. Většina z nich totiž přijde časem na to, že mít mobilní telefon není otázkou jakéhosi snobismu, ale že dobře využívaný mobil je především spolehlivým pomocníkem v nečekaných situacích.

A co vy, vaše děti a vaši blízcí? Ještě odoláváte svodům mobilních telefonů? Nebo jste už jeho zkušení uživatelé? Je podle vás mobil dobrý sluha, nebo špatný pán?  

     
Reklama