mobily-a-deti.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Dobré zabezpečení je základ

K chytrému telefonu je třeba přistupovat jako k malému počítači, do kterého si děti ukládají velmi citlivá data. Prvním krokem by proto vždy měla být instalace spolehlivého bezpečnostního programu. Krom ochrany před škodlivými kódy obsahují tyto aplikace i užitečné funkce pro případné nalezení ztraceného telefonu, možnost blokovat určité hovory a SMS nebo možnost rodičovské kontroly.

Naučte dítě zamykat obrazovku

Hned od počátku naučte své děti používat zámek obrazovky. V případě, že dítě telefon někde zapomene, zabrání cizím osobám v přístupu do zařízení. Na výběr máte několik možností, od přístupových PIN kódů přes symboly až po nejbezpečnější přihlašování pomocí biometrických údajů, tedy otisku prstů nebo skenu obličeje.

O bezpečnosti s dětmi mluvte

Pokud chcete dětem vštípit správné návyky v oblasti kybernetické bezpečnosti, ať už jde o používání zamykání obrazovky, bezpečných hesel nebo bezpečnostních aplikací, je nejlepší jim vše ukazovat a vysvětlovat. Naučte je také, jak si stahovat aplikace a jak sdílet zážitky bezpečně. Nevyhýbejte se ani diskusi o různých aspektech sociálních médií a nebezpečích, která mohou představovat. Děti se na internetu mohou setkat i s různými typy podvodů. Dokáží vaše děti poznat například falešnou reklamu nebo e-mail? Na stránkách Safer Kids Online se mohou otestovat, jak na tom s vědomostmi v oblasti kybernetických podvodů jsou.

Využijte rodičovskou kontrolu

Chytré telefony a tablety děti svádí k neustálému surfování na internetu, sledování videí či hraní her. Při tom se mohou dostat k obsahu, který pro jejich věk není vhodný, ať už jde o násilná videa, dezinformační portály či pornografii. Proto existují užitečné programy rodičovské kontroly, které umožní určité webové stránky zablokovat. Je třeba však myslet na to, že nejsou všemocné. U mladších dětí budou fungovat skvěle, u starších dětí je efektivnější vzájemná komunikace a domluva. Vysvětlujte jim, proč jim určité věci nechcete dovolit a dejte jim i možnost s ohledem na jejich věk tato omezení ovlivnit,” radí Vladimíra Žáčková, specialistka na kyberbezpečnost ve společnosti ESET.

Naučte děti střežit si své soukromí

Velké riziko pobytu dětí v digitálním prostředí, a zejména pak na sociálních sítích, představuje sdílení citlivých dat a soukromí. Je proto velmi důležité, aby se děti naučily přistupovat k ochraně svých dat a soukromí proaktivně. Jakékoli sdílení, komentování nebo jen „olajkování“ příspěvku či fotografie někoho jiného, zanechává trvalou digitální stopu a ne vždy je poté možné zveřejněný příspěvek smazat. Děti a mladší uživatelé by proto měli mít všechny profily na sociálních sítích nastaveny jako soukromé a pečlivě si vybírat, s kým v tomto prostředí budou komunikovat, příp. co budou kde komentovat.

povidani-o-mobilech.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

U menších dětí použijte časový limit

U menších dětí, řekněme ještě na 1. stupni ZŠ, je vhodné nastavit na zařízení i časový limit. Umí to již zmíněné programy rodičovské kontroly, nebo se můžete domluvit ústně na daných pravidlech. K jednotlivým pravidlům by se pak měl rodič s dítětem vracet průběžně a klidně je měnit a aktualizovat, pokud někomu z rodiny nevyhovují.

Je také obecně známé, že děti jakoukoliv aktivitu velice těžko ukončují. „Pokud mají děti na telefonu již rozehranou hru nebo rozkoukanou pohádku, nenuťte je ihned činnost ukončit, ale upozorněte je předem, je za chvíli již bude čas věnovat se zase něčemu jinému,“ doplňuje psycholožka Kamila Ryšánková.

U větších dětí už tolik neřešte čas, ale zaměřte se na obsah

U starších dětí není již tak podstatné měřit, kolik času denně na telefonu tráví, ale spíše mít přehled o tom, co tam dělají. U školáků je doporučeno budovat zejména zdravé návyky pro práci s technologiemi obecně, tj. pro zdravý vývoj dítěte dbát na tolik důležitý spánek, ale také aktivní pohyb (alespoň jednu hodinu denně). „Rodiče někdy trápí i představa, že pokud dítěti koupí telefon, stane se z něj ihned „závislák“, jejich dítě začne vysedávat jen u telefonu, vykašle se na koníčky a jejich vzájemná důvěra bude na bodu mrazu. K tomu však nutno podotknout, že od nadšeného dítěte z prvního vlastního smartphonu k závislosti je velmi daleká cesta. A to, že děti v digitálním prostředí tráví podle rodičů mnoho času, může znamenat například jen to, že na něm dítě našlo nové zájmy, kterým se chce věnovat. I přesto by se ale mělo pamatovat na vyvážený čas mimo telefon, který dítě stráví s rodiči a kamarády,“ říká Ryšánková.

Zdroj info: Tiskové materiály/ESET, Vladimíra Žáčková, Kamila Ryšánková, Safer Kids Online

Reklama