O víkendu se u nás na dětském hřišti rozhořela zajímavá diskuse,“ napsala nám naše milá čtenářka evadolezalova. „Týkala se mobilních telefonů, konkrétně jejich vzhledu. Jedna maminka se podivovala nad tím, že ještě nikdo nevyrábí telefony třeba ve tvaru pudřenky, zrcátka, srdíčka, luxusního automobilu, atd. Prý by se jí moc líbilo, kdyby jí manžel věnoval červený (růžový) telefon ve tvaru srdce, třeba k výročí svatby. Co si o tom myslíte Vy a čtenářky? Koupily byste si takový telefon? Nebo třeba s motivem Vašeho jména?  Potěšily byste svého partnera telefonem třeba ve tvaru ženského těla? Nebo je to celé nesmysl? Na hřišti diskuse dopadla výrazně ve prospěch bláznivých tvarů, většina ženských by do takového telefonu šla. Nejvíc by se líbil telefon se jménem - kvůli krádežím.“

Tak to byla výzva, to jistě chápete. I usedla jsem k internetu a strávila u něj asi dvě hodiny hledáním neobvyklých, zajímavých a šílených telefonů. Že by ještě nikdo nevyráběl telefon ve tvaru srdce??? To přece není možné! A budete se divit – asi to vážně možné je. Nebo neumím hledat, tahle problematika je mi vážně docela vzdálená.
Ne že by se nedělaly různé hezoučké telefony. Růžové, pozlacené, s kytičkami, s metalízou, potažené kůží, více či méně zaoblené... pořád ale v podstatě stejné. Samozřejmě, určitým zpestřením jsou výstřelky typu Nokie 7270 z dílny Donatelly Versace. Telefonků se vyrobilo jen 727 kusů a každý se dodával s certifikátem s vyznačeným pořadím v sérii. V naší republice se vyskytl jen jeden kousek – prodával se v aukci organizované Terezou Maxovou (vyvolávací cena 30 000 Kč) a výtěžek šel ve prospěch dětských domovů. Zlí jazykové ovšem tvrdili, že hezčí než celý mobil bylo poutko a ozdobná krabice, do které byl zabalený.

Vypadá to, jako by výrobci a vývojáři – samozřejmě samí chlapi – vrhli veškeré síly na vylepšování a rozšiřování funkcí. Lidé jako jsem já, kteří od mobilního telefonu vyžadují výhradně telefonování a posílání zpráv (a všechny ostatní funkce je obtěžují a matou) jsou těžce out. Takže už máme přístroje s displeji tak jemnými, že jejich rastr už není možné rozlišit okem, telefony, které nahradí menší ústřednu či výpočetní středisko, nebo takové, u kterých se nemačkají tlačítka, ale po kterých se jen tak jezdí prstem. Ale pudřenky nebo autíčka? Ani náhodou.

Jedinou trochu zajímavou novinkou (aspoň z mého pohledu, který je opravdu tak klasicky „ženský“, jako by vypadl z nějakého typického „chlapského“ vtipu) jsou chytré mašinky, které si dokážou třeba zapamatovat seznam na nákup nebo vypočítat spotřebu joulů. Minimálně jeden takový by měl být i na našem trhu. Zadáte do něj například informace o vaší osobě (oblíbené jídlo a pití, hudbu, plánovanou činnost – třeba cvičení aerobiku, barvu a mnohé další) a telefon vám poradí, jaká je pro vás nejvhodnější vůně. Umí vám taky spočítat biorytmus, upozorní na aktuální BMI, povede za vás menstruační kalendář a podobně.
Tak co, chtěla byste takový?

Je pro vás důležitá spíš kvalita a počet funkcí, nebo hlavně design?
Koupila byste si hodně netypický mobil, třeba ve tvaru srdce, zvířete nebo s vaším jménem?
A byla byste ochotná si za takovou šílenost i trochu připlatit?

Reklama