Mobilní telefony se staly už nedílnou součástí každodenního života zejména mladší části populace. Svědčí o tom výzkum, který provedl na území naší republiky Vodafone Zoom. Zjistil, že nejzuřivějšími pisateli esemesek jsou severočeští studenti. Devadesát čtyři procent jich posílá SMS zprávy každý den, přičemž celorepublikový průměr je „jen“ sedmdesát sedm procent. Skoro polovina studentů volá ze svého přístroje denně a nejčastěji volají kamarádům, svým partnerům a samozřejmě maminkám. Všichni dotazovaní také přiznali, že během přednášek nebo vyučovacích hodin (k pochopitelné nelibosti učitelů a profesorů) občas posílají SMS, třicet sedm procent z nich to ale dělá velmi často.

Mladí ale nevyužívají mobil pouze jako prostředek ke komunikaci. Pro více než osmdesát procent studentů funguje mobilní telefon jako velký pomocník ve studiu. Využívají kalkulačku a také slovníky. Třicet procent respondentů se přiznalo, že jim mobilní telefon posloužil i jako tahák.

Nejpoužívanějšími značkami mobilů jsou u mladých lidí Nokia a Sony Ericsson a zvýhodněné studentské tarify využívá polovina studentů. Aby nevzniklo domnění, že dnešní mládež je živa jen ze psaní esemesek, zaměřil se průzkum také na trávení volného času obecně. Mezi největší záliby teenagerů patří například poslech muziky, čtení knih, sledování filmů a samozřejmě hraní počítačových her.

Zatěžuje účet za mobilní telefon nebo telefony váš rodinný rozpočet? V kolika letech by podle vás mělo dítko dostat svůj první mobil? Umíte si dnes představit svůj život bez mobilu?