Populační politika je takové trošku ošklivé slovní spojení. Obzvláště když se provádí nešetrně. Například jako v Číně – zkrátka se rodičům zakáže mít víc než jedno dítě. To už je roztomilejší ruská varianta – protože je prý Rusů málo (tvrdí Rusové, tady v Praze to tak nevypadá), stanovil jistý gubernátor den volna a vyzval všechny zodpovědné občany, aby se věnovali milostným hrátkám. Datum vypočetl tak, aby se dítka narodila pokud možno na Den Ruska – ratolest, které se to povede nejpřesněji, vyhraje rodičům auto.

Rodíme jako o život
I čeští politici se domnívají, že je Čechů málo, a tak se je snaží k množení povzbudit. Alespoň to tvrdí, ovšem kromě kdysi populárních reklamních billboardů „Vemte si příklad z Bacha – nedávejte si bacha!“ to tak moc nevypadá. Přesto se Češi celkem udatně množí – přece jen, „Husákovy děti“ konečně dorostly do věku, kdy zakládají rodiny, nebo si alespoň pořizují dítka. Počet mimomanželských dětí totiž přesáhl 34%, z toho „otce neznámého" má téměř třetina.

Je nás víc
Kdybychom věřili tezím politiků, mohli bychom si mnout ruce. Za letošní rok stoupl počet obyvatel republiky téměř o čtyřicet tisíc. Nemálo z toho jsou, pravda, přistěhovalci – přibylo jich skoro 35 tisíc, ale vzrostla i porodnost – je nejvyšší od roku 1994 a porodnice praskají ve švech. Od ledna do června se narodilo padesát šest tisíc miminek – zemřelo o 4,5 tisíce míň lidí, takže celková bilance je pozitivní.

Je to věda
Statistika ovšem věda je, a její údaje se musí umět číst – například tady máme údaj, že na stoupající porodnosti mají podíl přistěhovalci. A spíše slabší sociální vrstvy, které bývalá socialistická vláda podporovala. Teď se ovšem systém rozdělování financí poněkud změnil – a jaký to bude mít vliv na porodnost, těžko odhadnout.

Stojíme tak před několika zajímavými problémy: Když se budeme množit jako králíci, přemnožíme se a spíš dříve něž později se nevejdeme ani do České republiky, ani na planetu. Když se budeme množit málo, nebude nás kdo mít živit jako důchodce – pokud si nenašetříme sami. A pokud bude stát podporovat množení se finančními dotacemi, budou se množit především lidé z nižších sociálních vrstev a přistěhovalci. Jaké dopady bude tenhle trend mít v konečném důsledku, zuřivě odhadují jak sociologové, tak politologové, ale nikdo vlastně nic neví.

Zdroj: ČSÚ

Co si myslíte Vy? Má vláda podporovat porodnost? Jak? Nebo ji má udržovat tak, aby byla populace pokud možno stejná? Myslíte si, že se časem „přebarvíme“ – smísíme se s krví novodobých „migrujících národů“, které se usazují na našem území? A pokud ano, vadí Vám to?

Reklama